Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

ZMOS skúma problematiku mediácie v samospráve Vytlačiť
 

www.pixabay.com Bratislava – 10. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska začalo s realizáciou prieskumu, ktorý sa zameral na problematiku mediácie v samospráve.

Mediácia je nástrojom mimosúdneho riešenia sporov. Uľahčuje komunikáciu a vzájomné porozumenie, je lacnejšia a rýchlejšia v riešení konfliktov ako súd. Mnohé spory majú charakter susedských, občianskoprávnych, rodinnoprávnych a ďalších, ktoré sú prítomné v komunálnom prostredí.    Nakoľko spory v rôznej forme a intenzite sú súčasťou komunít v samosprávach, výsledky prieskumu budú odrážať komplexnosť pohľadu štatutárnych predstaviteľov miest a obcí na danú problematiku.

Cieľom prieskumu preto bude získanie informácii o povedomí, prístupe a možnostiach etablovania mediácie v prostredí miestnej územnej samosprávy. Okrem iného nás bude zaujímať, či starostov a primátorov kontaktujú obyvatelia s tým, aby im pomohli riešiť medziľudské, prípadne susedské spory. Tiež nás bude zaujímať, aké poznatky o mediácii a poslaní mediátorov majú štatutárni predstavitelia miest a obcí. Rovnako sa budeme pýtať na to, či a ako doposiaľ využívajú samosprávy mediáciu.

Prieskum potrvá štyri týždne na reprezentatívnej vzorke 480 respondentov. Výsledky prieskumu budú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. 

          

            Michal Kaliňák
            hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


 
 
Položky 1-10 z 123

 

Komuniké z 3. rokovania Rady ZMOS

Rokovanie k problematike financovania konkrétnych opatrení v školstve

Injekcia na financovanie preneseného výkonu štátnej správy

Zapojte sa do súťaže ENVIROMESTO 2019

Dobrá prax inšpiruje. Ďalšie príklady dobrej praxe

Päť kandidátov na predsedu ZMOS

Smart kamerové systémy zvyšujú bezpečnosť a ochranu

Aký je prínos a v čom sú riziká nájomného bývania?

Nájomné bývanie je potrebné podporovať

VÚB už štvrtý rok finančným partnerom ZMOS

Položky 1-10 z 123

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka