Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

ZMOS požiadal parlament o neschválenie zákona. Obáva sa ďalšieho znižovania príjmov samospráv Vytlačiť
 

podpis.jpgBratislava – 4. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska sa pred začiatkom septembrovej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky listom obrátilo na členov parlamentu.

ZMOS v liste jasne formuluje požiadavku o neschválenie poslaneckého návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu v znení neskorších  predpisov (parlamentná tlač č. 1540), ktorý bol prerokovaný v prvom čítaní na 46. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky. Podľa výkonného podpredsedu ZMOS Jozefa Turčányho: „Prípadným prijatím zákona, ktorým sa zvýši odpočítateľná položka pre daň z príjmov fyzických osôb zo súčasných 19, 2 násobku na 21 násobok sumy životného minima, sa zásadným spôsobom vstupuje do fungovania miestnej územnej samosprávy, menia sa dohodnuté pravidlá a kritériá na určovanie výnosu dane z príjmov pre samosprávne jednotky,“ konštatuje výkonný podpredseda a ďalej dodáva: „Dopady na príjmovú časť rozpočtov miest, obcí a samosprávnych krajov presahujú sumu 150 mil. eur ročne, z toho mestám a obciam ubudne z ich príjmov viac ako 105 mil. eur ročne.“

Združenie miest a obcí Slovenska preto zásadne odmieta, aby sa  prijímanie opatrení štátu realizovalo úbytkom vlastných príjmov samospráv a súčasne sa prijímali opatrenia, ktorými sa prudko zvyšujú povinné výdavky samospráv. Súčasťou listu zaslaného členom parlamentu preto bola aj príloha, ktorou sú dopady prijatých a očakávaných legislatívnych opatrení, ktoré výrazným spôsobom zasiahli alebo zasiahnu do financovania samospráv v tomto a v budúcom roku. Napokon, s týmto tvrdením sa stotožňuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.   

Združenie miest a obcí Slovenska zastáva názor, pred schvaľovaním takýchto závažných zmien sa mala uskutočniť komplexná diskusia a rokovania so zástupcami ZMOS o financovaní originálnych pôsobností miest a obcí. Zmrazenie príjmov miest a obcí zoberie komunálu peniaze, ktoré samosprávy využívajú na zabezpečenie, rozširovanie a skvalitňovanie verejných služieb a na investície do rozvoja.

 

            Michal Kaliňák
            hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


 
 
Položky 1-10 z 123

 

Komuniké z 3. rokovania Rady ZMOS

Rokovanie k problematike financovania konkrétnych opatrení v školstve

Injekcia na financovanie preneseného výkonu štátnej správy

Zapojte sa do súťaže ENVIROMESTO 2019

Dobrá prax inšpiruje. Ďalšie príklady dobrej praxe

Päť kandidátov na predsedu ZMOS

Smart kamerové systémy zvyšujú bezpečnosť a ochranu

Aký je prínos a v čom sú riziká nájomného bývania?

Nájomné bývanie je potrebné podporovať

VÚB už štvrtý rok finančným partnerom ZMOS

Položky 1-10 z 123

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka