Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aktuality

Veľký prehľad doterajších príkladov dobrej praxe

buchty.JPGBratislava – 3. januára 2018 – Združenie miest a obcí Slovenska bude aj v tomto roku pokračovať s uverejňovaním príkladov dobrej praxe. Avšak bude ich viac, lebo tieto osvedčené riešenia budú prezentované každé dve mesiace.

Príklady dobrej praxe sledujú viaceré princípy - transparentnosť, efektívnosť, účelnosť, prínos pre komunity aj princíp dobrej správy. Otvárajú nový priestor na porovnávanie riešení, vzájomnú inšpiráciu, využívanie prvkov konkurenčnej výhody a nového komunálneho manažmentu tak, aby lokálne problémy mohli byť riešené aj na báze už zavedených a v praxi osvedčených modelov riešenia uplatnených v konkrétnej samospráve.

Využívanie overených riešení minimalizuje pre iné mestá a obce riziká vyplývajúce z nesprávne nastavených pilotných projektov a zároveň sa v prostredí miestnej územnej samosprávy uplatnia prvky porovnávania.

Každý príklad dobrej praxe je predmetom posúdenia hodnotiacej komisie, v ktorej pôsobia starostovia a primátori s minimálne 8-ročnými skúsenosťami. Ku každému z príkladov, ktoré budú komisiou vysoko ohodnotené, je spracovaný manuál s názvom „Kroky k úspechu“, dostupný na webovej stránke Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v rubrike národného projektu a súčasne  zasielaný všetkým samosprávam vrátane poslancov a asociácií pôsobiacich v prostredí miestnej územnej samosprávy.

            Úspešné riešenia sú kroky k úspechu

Manuál s týmto názvom ponúka na web stránke národného projektu informácie o jednotlivých osvedčených riešeniach.

Muráň s pečením tradičných muránskych buchiet. VIAC TU.  

Miestna časť Bratislava – Petržalka s dlhoročnou tradíciou podpory zveľaďovania predzáhradiek pri panelákoch. VIAC TU.

Multimediálna optická sieť mikroregiónu Horné Kysuce. VIAC TU.

V Partizánskom sa deti učia češtinu a v školách vo Valašskom Meziříči, Benešove a Náchode v Českej republiky sa učia slovenčinu. VIAC TU.

Návrat vlaku Haničky pod Spišský Hrad. VIAC TU.

Značka regionálnej produkcie výrobkov z regiónu Gemer – Malohont zviditeľňuje a podporuje miestnych výrobcov. VIAC TU.

Súčasťou príkladov dobrej praxe bude predstavenie úspešných projektov, ktoré boli realizované v rámci projektov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP).

Príkladom na inšpiráciu je obec Nižná Polianka, ktorá svojím projektom „Ondava pre život“ priniesla dočasnú prácu 150 dlhodobo nezamestnaným, a vytvorila približne 500 vodozádržných opatrení, ktoré zachytia vodu v krajine v objeme 645 000m3. Viac TU.

Obec Štiavnické Bane projektom „Rekonštrukcia Bašty a zriadenie expozície Maximiliána Hella Štiavnické Bane“ v súlade s heslom programu „Zachráňme dedičstvo našich predkov“ zrealizovala záchranu chátrajúceho objektu poslednej okrúhlej protitureckej bašty v obci, ktorá je jej historickou dominantou. Viac TU.  

Každý z príkladov je vhodný na inšpiráciu pre iné samosprávy, lebo v sebe nesie viacnásobný prínos. Združenie miest a obcí Slovenska uvíta námety a návrhy na ďalšie príklady dobrej praxe, ktoré môžu byť inšpiráciou pre samosprávy v rôznych regiónoch.

Príklady dobrej praxe sú súčasťou národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

 

Michal Kaliňák
hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS

 


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka