Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Aktuality

Pozvánka na informačný seminár NP TOS

Implementačná agentúra Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR organizuje prvú sériu informačných seminárov k národnému projektu pod názvom Podpora rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej služby (ďalej NP TOS), realizovaného v rámci ope ...viac...

Zverejnené 18.3.2019


 

Vyhlásenie jubilejného 10. ročníka súťaže Dedina roka

dedina roka.jpg

SAŽP vyhlásila s partnermi jubilejný 10. ročník súťaže Dedina roka
Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila 11. marca 2019 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2019. Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom p ...viac...

Zverejnené 15.3.2019
Aktualizované: 20.3.2019


 

Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.

i_5432166.jpg


Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.
Hlavným cieľom projektu je poskytnúť európskym občanom informácie o ich právach a povinnostiach, o európskych udalostiach s veľkým významom pre EÚ a o možnostiach, ...viac...

Zverejnené 20.2.2019


 

Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského alebo Nitrianskeho kraja

puskin1.jpg

Združenie miest a obcí Slovenska informuje členské mestá a obce o žiadosti na nadviazania partnerskej spolupráce mesta Puškin v severozápadnom Rusku, ktoré tvorí časť mesta Petrohrad. Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského ale ...viac...

Zverejnené 31.1.2019


 

Aktuálne ponuky

Výberové konanie na pozíciu Expert/-ka pre štúdiu: „Sociálny dialóg a miestna územná samospráva v krajinách V4 + Ukrajina“

Miesto výkonu práce: Bratislava Odmena/hrubá hodinová sadzba: (stanovenie na základe kritérií = pozícia expert 1 až 4/ kvalifikačné predpoklady/ dĺžka praxe/ vedomosti, zručnosti, kompetencie)
Termín nástupu: dohodou
Druh pracovnéh ...viac...

Zverejnené 1.3.2019 Vyprší o 7 dní.


 

Veľký prehľad doterajších príkladov dobrej praxe

buchty.JPGBratislava – 3. januára 2018 – Združenie miest a obcí Slovenska bude aj v tomto roku pokračovať s uverejňovaním príkladov dobrej praxe. Avšak bude ich viac, lebo tieto osvedčené riešenia budú prezentované každé dve mesiace.

Príklady dobrej praxe sledujú viaceré princípy - transparentnosť, efektívnosť, účelnosť, prínos pre komunity aj princíp dobrej správy. Otvárajú nový priestor na porovnávanie riešení, vzájomnú inšpiráciu, využívanie prvkov konkurenčnej výhody a nového komunálneho manažmentu tak, aby lokálne problémy mohli byť riešené aj na báze už zavedených a v praxi osvedčených modelov riešenia uplatnených v konkrétnej samospráve.

Využívanie overených riešení minimalizuje pre iné mestá a obce riziká vyplývajúce z nesprávne nastavených pilotných projektov a zároveň sa v prostredí miestnej územnej samosprávy uplatnia prvky porovnávania.

Každý príklad dobrej praxe je predmetom posúdenia hodnotiacej komisie, v ktorej pôsobia starostovia a primátori s minimálne 8-ročnými skúsenosťami. Ku každému z príkladov, ktoré budú komisiou vysoko ohodnotené, je spracovaný manuál s názvom „Kroky k úspechu“, dostupný na webovej stránke Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v rubrike národného projektu a súčasne  zasielaný všetkým samosprávam vrátane poslancov a asociácií pôsobiacich v prostredí miestnej územnej samosprávy.

Úspešné riešenia ako Kroky k úspechu

Manuál s týmto názvom ponúka na web stránke národného projektu informácie o jednotlivých osvedčených riešeniach.

Muráň s pečením tradičných muránskych buchiet. Viac TU.  

Miestna časť Bratislava – Petržalka s dlhoročnou tradíciou podpory zveľaďovania predzáhradiek pri panelákoch. Viac TU.

Multimediálna optická sieť mikroregiónu Horné Kysuce. Viac TU.

V Partizánskom sa deti učia češtinu a v školách vo Valašskom Meziříči, Benešove a Náchode v Českej republiky sa učia slovenčinu. Viac TU.

Návrat vlaku Haničky pod Spišský Hrad. Viac TU.

Značka regionálnej produkcie výrobkov z regiónu Gemer – Malohont zviditeľňuje a podporuje miestnych výrobcov. Viac TU.

Súčasťou príkladov dobrej praxe bude predstavenie úspešných projektov, ktoré boli realizované v rámci projektov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP).

Príkladom na inšpiráciu je obec Nižná Polianka, ktorá svojím projektom „Ondava pre život“ priniesla dočasnú prácu 150 dlhodobo nezamestnaným, a vytvorila približne 500 vodozádržných opatrení, ktoré zachytia vodu v krajine v objeme 645 000m3. Viac TU.

Obec Štiavnické Bane projektom „Rekonštrukcia Bašty a zriadenie expozície Maximiliána Hella Štiavnické Bane“ v súlade s heslom programu „Zachráňme dedičstvo našich predkov“ zrealizovala záchranu chátrajúceho objektu poslednej okrúhlej protitureckej bašty v obci, ktorá je jej historickou dominantou. Viac TU.  

Každý z príkladov je vhodný na inšpiráciu pre iné samosprávy, lebo v sebe nesie viacnásobný prínos. Združenie miest a obcí Slovenska uvíta námety a návrhy na ďalšie príklady dobrej praxe, ktoré môžu byť inšpiráciou pre samosprávy v rôznych regiónoch.

Príklady dobrej praxe sú súčasťou národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

 

Michal Kaliňák
hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS

 


 

dnes je: 24.3.2019

meniny má: Gabriel

ÚvodÚvodná stránka