Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Aktuality

Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského alebo Nitrianskeho kraja

puskin1.jpg

Združenie miest a obcí Slovenska informuje členské mestá a obce o žiadosti na nadviazania partnerskej spolupráce mesta Puškin v severozápadnom Rusku, ktoré tvorí časť mesta Petrohrad. Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského ale ...viac...

Zverejnené 31.1.2019


 

V Raslaviciach sa diskutovalo o SMART riešeniach v odpadovom hospodárstve

IMG_0342.JPGBratislava – 30. januára 2019 - Združenie miest a obcí Slovenska organizovalo ďalší zo série workshopov zameraných na SMART riešenia. Tentokrát sa účastníci sústredili na odpadové hospodárstvo a konkrétne úspechy, ktoré v tejto oblasti dosiahli obce v Českej republike. Diskusia, ale aj porovnávanie ukazujú, že inšpirácia v zavedených riešeniach pomáhajú v tom, ako čo najefektívnejšie nastavovať mechanizmy v našich mestách a obciach.

Workshop s názvom „SMART ako nástroj modernizácie miestnej územnej samosprávy“ sa IMG_0342.JPGuskutočnil v utorok 29. januára 2019 v obci Raslavice (okres Bardejov). Hlavnými rečníkmi boli zástupcovia z Českej republiky, konkrétne Miroslav Zborovským, starosta obe Tešany a Vít Blaha, ktorý predstavoval riešenia obce Svitávka. Ich riešenia boli porovnávané so situáciou na Slovensku, s tým, aké skúsenosti aj úspechy už dosiahli mestá a obce. Tejto téme sa venovali experti na SMART, a to Martin Havlík a Tomáš Jaššo.

Súčasťou podujatia bola aj návšteva zberného dvoru a sociálneho podniku obce Raslavice, ktorého poslanie a dosiahnuté výsledky prezentoval v úvode workshopu starosta  Marek Rákoš. Ten IMG_0390.JPGzdôraznil, že cieľom týchto podnikateľských aktivít nie je primárne účel finančného zisku, ale obec sleduje aj iné aspekty, ako je zamestnávanie ľudí z obce a zvyšovanie vnútornej ekonomickej sily, ktorá sa prejavuje aj v zvýšení kúpyschopnosti obyvateľov a systematickou prácou s komunitou z málo podnetného prostredia.

Účastníkom bol predstavený ucelený koncept prepájania technológií s podporou separácie a efektívnymi prvkami odpadového hospodárstva. Na podujatí tiež dominovali bariéry a prekážky, ktoré na Slovensku bránia výraznejšej podpore separácie a tiež príležitosti, ktoré ponúkli osvedčené riešeniach v malých obciach v Českej republike.

Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch kultúrneho domu v Raslaviciach. Bolo súčasťou národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. Všetky prezentácie, ktoré sa týkajú skúseností obcí z Českej republiky vrátane informácií od expertov na SMART a skúseností našich samospráv, ako aj videozáznam a fotografie sú priebežne sprístupňované na webovej stránke ZMOS v časti „Národný projekt MODMUS“.  

Michal Kaliňák
hovorca a tajomník Rady ZMOS


 

dnes je: 16.2.2019

meniny má: Ida, Liana

ÚvodÚvodná stránka