Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

ZMOS organizuje druhý ročník medzinárodnej konferencie MUNICIPÁLNA V-4

10.jpg

Bratislava – 14. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska organizuje druhý ročník jedinečnej medzinárodnej konferencie s názvom MUNICIPÁLNA V-4. Ambíciou každoročného dvojdňového podujatia je diskusia o témach, ktoré sa týkajú miest a obcí v ...viac...

Zverejnené 14.9.2019


 

Vo Vígľaši sa bude skloňovať dobrovoľníctvo

www.pixabay.com

Bratislava – 13. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska pripravuje seminár, ktorý sa bude venovať rôznym aspektom rozvoja a podpory dobrovoľníctva v mestách a obciach.
Podujatie sa sústredí na problematiku dobrovoľníctva, na to, ak ...viac...

Zverejnené 13.9.2019


 

ZMOS upozorňuje, že na novelu zákona doplatia občania

www.pixabay.com

Bratislava – 12. septembra 2019 – Združenie miest  a obcí Slovenska v súvislosti s očakávaným dnešným prerokovaním poslaneckej novely zákona o dani z príjmov apeluje na poslankyne a poslancov národnej rady, aby nepodporili zmeny, ktoré vo svojej pods ...viac...

Zverejnené 12.9.2019


 

ZMOS má výsledky auditu preneseného výkonu štátnej správy

www.pixabay.com

Bratislava – 11. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska v rámci národného projektu s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy zrealizovalo audit preneseného výkonu štátnej správy. Ide o nesmierne dôležitý dokument, ktorý sa týka úko ...viac...

Zverejnené 11.9.2019


 

ZMOS skúma problematiku mediácie v samospráve

www.pixabay.com

Bratislava – 10. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska začalo s realizáciou prieskumu, ktorý sa zameral na problematiku mediácie v samospráve.
Mediácia je nástrojom mimosúdneho riešenia sporov. Uľahčuje komunikáciu a vzájomné poro ...viac...

Zverejnené 10.9.2019


 

Predseda ZMOSu sa listom obrátil na poslancov parlamentu pôsobiacim v samospráve

treger.jpg

Bratislava – 9. septembra 2019 – Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa listom obrátil na členov parlamentu, ktorí pôsobili, alebo pôsobia v samospráve. Dôvodom je novela zákona o dani z príjmu a fakt, že na základe svojho pôso ...viac...

Zverejnené 9.9.2019


 

ZMOS zrealizoval prieskum o odpadoch. Poznáme výsledky.

odpad.jpg

Bratislava – 9. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska počas leta mapovalo názory samospráv na problematiku odpadového hospodárstva.
V prieskume sme sa sústredili napríklad na to, ako sú samosprávy spokojné so systémom rozšírenej zod ...viac...

Zverejnené 9.9.2019


 

ZMOS sa obrátil na poslancov parlamentu kvôli zákonu o sociálnych službách

seniori_1.JPG

Bratislava – 7. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska sa pred začiatkom septembrovej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky obrátilo na členov parlamentu. Pred začínajúcou schôdzou ide už o druhý list v priebehu týždňa s požiadavkou n ...viac...

Zverejnené 7.9.2019


 

Tlačová správa o pripravovanom vyhlásení výsledkov súťaže Dedina roka 2019

dedina roka.jpg

Názov víťaznej obce jubilejného 10. ročníka súťaže Dedina roka 2019, nad ktorým prevzal záštitu  minister životného prostredia SR László Sólymos, sa máte možnosť dozvedieť v sobotu popoludní po 16.30 hod. počas sprievodného podujatia Radvanského jarm ...viac...

Zverejnené 6.9.2019


 

10. ročník medzinárodnej konferencie DOPRAVNÁ INFRAŠTRUKTÚRA V MESTÁCH 2019

2019-09-06 (2).png

Dávame Vám do pozornosti pozvánku na 10. ročník medzinárodnej konferencie „Dopravná infraštruktúra v mestách“, ktorá sa koná pod záštitou predsedu ZMOS, Branislava Trégera.
Konferencia sa uskutoční v termíne 2. - 3. októbra 2019 v priestoroch ...viac...

Zverejnené 6.9.2019 Vyprší o 16 dní.


 
Položky 1-10 z 55

Spoločné vyhlásenie ÚVO a ZMOS k zodpovednému verejnému obstarávaniu

DSCF2210.JPGBratislava - 31. októbra 2018 - Verejní obstarávatelia, ktorých zastupuje Združenie miest a obcí Slovenska  sa dlho usilovali o získanie takej dôvery, ktorá im pomôže pri praktickom výkone ich mandátu a podpore miestneho a regionálneho rozvoja.

Za takýto prejav dôvery vnímajú aj Národnou radou SR schválenú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Tá po rokoch vytvára možnosti pre skvalitňovanie života občanov, pre podporu regionálnej zamestnanosti a umožňuje tiež rýchlejšie zabezpečovanie tých najbežnejších nákupov, ktorými sa častokrát uspokojujú tie najakútnejšie potreby občanov. Práve tieto nákupy sa stali predmetom ostrej kritiky zo strany tých, ktorí spochybňujú úmysly verejných obstarávateľov. Na jednej strane rozumieme argumentom, ktoré kritici novelizačného bodu, týkajúceho sa zvýšenia limitov pre zákazky s nízkou hodnotou, používajú na zdôraznenie potreby zverejňovania tejto skupiny verejných nákupov, no na druhej strane sa nás táto kritika dotýka. Nie je totiž správne, aby sa na všetkých tých, ktorí prerozdeľujú verejné zdroje automaticky pozeralo ako na tých, ktorí chcú tento novelizačný bod zneužiť. A nie je správne ani vytvárať o starostoch, primátoroch a ďalších verejných obstarávateľoch takýto dojem a vsugerovávať ho verejnosti. Sme presvedčení, že takýto prístup k verejným funkcionárom škodí celej spoločnosti. Vytvára sa tým totiž len hanlivý obraz o verejných funkciách, o ktoré následne slušní a poctiví občania nemajú záujem. Za ZMOS si dovoľujeme povedať, že aj intenzívna kritika výkonu mandátu starostov a primátorov, ktorá častokrát prehlušila akékoľvek pozitíva, sa podpísala pod nižší záujem občanov kandidovať v tohtoročných komunálnych voľbách, teda v roku, kedy si pripomíname štvrťstoročie našej demokratickej spoločnosti. Neprieme sa však o to, že niektorí verejní obstarávatelia sa pri narábaní s verejnými zdrojmi dopúšťajú pochybení, ba dokonca niektorí v tejto oblasti zlyhávajú. Takýto výkon ich mandátu sme vždy my sami kritizovali a naďalej tak aj  robiť budeme. No v záujme celej spoločnosti nemôže pripustiť, aby sa pohľad na všetkých verejných obstarávateľov paušalizoval a zjednodušoval.

DSCF2210.JPGNa priamu diskusiu s verejnými obstarávateľmi sa podujalo len málo tých, ktorí sa na tvorbe novely zákona o verejnom obstarávaní zúčastnili. Nepoznajú preto skutočné dôvody, ktoré viedli k návrhu zvýšenia limitov pre zákazky s nízkou hodnotou. Intenzívne a priame rokovania s verejnými obstarávateľmi v procese prípravy legislatívnych zmien viedol len autor novely, teda Úrad pre verejné obstarávanie. Oceňujeme prístup vedenia ÚVO a vážime si ho. Rovnako ako aj dôveru, ktorú zvýšením limitov pre zákazky s nízkou hodnotou, do verejných obstarávateľov vložil. Vnímame to aj ako záväzok dôsledne sledovať ako členovia ZMOS pri uplatňovaní nového zákona budú postupovať.

Úrad pre verejné obstarávanie  má za potrebu zdôrazniť, že zvýšenie limitov pre zákazky s nízkou hodnotou neznamená, že podnikatelia nebudú mať možnosť o zákazku súťažiť a že sa o nej nedozvedia. Práve aktivity, ktoré úrad vyvinie nad rámec zákona, povedú k tomu, aby bola zabezpečená súťaž medzi jednotlivými ponukami, ako aj ich informovanosť o verejných obstarávaniach spadajúcich do tejto kategórie. Úrad rovnako upozorňuje, že všetky zistené pochybenia pri aplikácii novely zákona o verejnom obstarávaní dôsledne preskúma s možnosťou ich postúpenia na Najvyšší kontrolný úrad, Protimonopolný úrad a na Generálnu prokuratúru SR.

Úrad a ZMOS zároveň deklarujú pripravenosť na poskytnutie kvalitnej metodickej a vzdelávacej podpory verejným obstarávateľom a otvorenosť voči komunikácii s médiami, tretím sektorom, laickou i odbornou verejnosťou s cieľom zvýšiť informovanosť kontrolného orgánu aj členov spomínaných združení o tom, ako je novela zákona o verejnom obstarávaní uplatňovaná v praxi.

 

Michal Sýkora                                                                                    Miroslav Hlivák

predseda ZMOS                                                                                predseda ÚVO


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka