Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Aktuality

Celoplošná zimná údržba spôsobila samosprávam finančné aj technické problémy

poznamkovy_blok.jpg

Bratislava – 26. júna 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska realizovalo prieskum zameraný na zvládnutie celoplošnej zimnej údržby. Z prieskumu je zrejmé, akým spôsobom samosprávy zabezpečujú túto povinnosť, aj to, ako starostovia a primátori hodnot ...viac...

Zverejnené 26.6.2019


 

Slovensko-ukrajinské stretnutie otvorilo nové možností partnerskej spolupráce

odesa_1.jpg

Bratislava – 26. júna 2019 - Slovenská delegácia starostov zo Slovenska pod vedením Maroša Sagana, starostu obce Cífer a predsedu ZMO Jaslovské Bohunice sa zúčastnila XV. Ukrajinského fóra obci, ktoré organizovalo Ukrajinské združenie miest (AUC) v s ...viac...

Zverejnené 26.6.2019


 

Lotyšské mesto Saldus má záujem o partnerstvo s mestom zo Slovenska,

Saldus.jpg

vyslovilo záujem o vytvorenie partnerstva s podobne veľkým mestom na Slovensku (cca 12 000 obyvateľov) o partnerstvo hlavne v oblasti turizmu a kultúry.
Lotyšské mesto Saldus sa nachádza v západnej časti Lotyšska. Mesto ma strategickú polohu l ...viac...

Zverejnené 25.6.2019


 

Európa pre občanov: Otvorené výzvy na predkladanie projektov

office-1209640_1920.jpg

V rámci programu Európa pre občanov sa otvorili výzvy na podávanie projektov.
 
Agentúra EACEA zverejnila výzvy na podávanie projektov v nasledujúcich opatreniach: Družobné mestá, Siete medzi mestami, Projekty občianskej spoločnosti. ...viac...

Zverejnené 24.6.2019


 

TASR ponúka oficiálny portrét prezidentky SR Zuzany Čaputovej

20190613_portret_002624956 (002).jpg

Bratislava - 20. júna 2019 - Tlačová agentúra Slovenskej republiky ponúka oficiálny portrét hlavy štátu, ktorý je spravidla súčasťou kancelárií samospráv, orgánov štátnej správy, ale aj napríklad veľvyslanectiev a konzulátov.
Oficiálny portrét ...viac...

Zverejnené 20.6.2019


 

ZMOS aj tento rok podporuje charitatívnu cyklojazdu Petra Káčera

page1.jpg

Bratislava – 13. júna 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska aj v tomto roku podporuje charitatívnu cyklojazdu Petra Káčera. Správca Nadácie TA3 aj tento rok vyráža naprieč Slovenskom, aby pomohol ľuďom, ktorí sa ocitli v zložitej životnej situácii. ...viac...

Zverejnené 13.6.2019


 

ZMOS skúma postoje samospráv ku kompetenčnej výbave

diar_poznamky.jpg

Bratislava – 12. júna 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska v priebehu leta predstaví analýzu prenesených kompetencií z hľadiska miestnej územnej samosprávy. Následne ide realizovať audit kľúčových originálnych kompetencií. V súvislosti s tým dnes ...viac...

Zverejnené 12.6.2019


 

Infodeň „Granty pre samosprávu“ už zajtra v Košiciach!

logo Infodní.png

Už zajtra sa stretneme v Košiciach (7. 6. 2019) na poslednom podujatí v rámci jarnej šnúry informačných dní pre samosprávu “Granty pre samosprávu“, ktoré pre mestá a obce pripravil Úrad vlády SR – Odbor programov nadnárodnej spolupráce v spolupráci s ...viac...

Zverejnené 6.6.2019


 

Parkovacia politika v centre pozornosti

smart_1.jpg

Tatranská Lomnica – 5. júna 2019 - Združenie miest a obcí Slovenska začiatkom organizovalo podujatia, ktoré sa týkali výlučne parkovacej politiky.
Kým cieľom prvého podujatia, seminára, bola informovanosť o aktuálnom stave parkovania na Sloven ...viac...

Zverejnené 5.6.2019


 

ZMOS pracuje na zásadnej modernizácii miestnej územnej samosprávy

Bratislava – 3. júna 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska už takmer rok realizuje národný projekt zameraný na modernizáciu miestnej územnej samosprávy. Ide o aktivity zamerané na zásadné reformy v prostredí miest a obcí, pričom sa projekt orientuj ...viac...

Zverejnené 3.6.2019


 
Položky 1-10 z 24

Seminár k mimoriadne aktuálnym témam

ucastnici_vo_trencin.jpgTrenčín – 24. októbra 2018 - Novela zákona o verejnom obstarávaní, možnosti medziobecnej spolupráce na úseku verejného obstarávania, ale aj projektové výzvy na výstavbu a rekonštrukciu materských škôl či rizikové faktory verejného obstarávania na stavebné práce. Aj toto boli témy, ktoré v predposlednú októbrovú stredu prilákali účastníkov do Trenčína.

Združenie miest a obcí Slovenska organizovalo informačný seminár  nazvaný „Komunálna legislatíva – potreby a zmeny“, ktorého cieľom je posilnenie efektívneho výkonu verejnej moci obcí a miest v rozsahu kompetencií, ktoré zákon ukladá mestám a obciam.

ucastnici_vo_trencin.jpgseminar_vo_trencin.jpg

Po otvorení podujatia sa účastníci sústredili na pripravovanú novelu zákona o verejnom obstarávaní, presnejšie na podrobné rozobratie pripravovaných zmien a ich zdôvodnenie. Prednášajúcimi v tejto časti boli zástupcovia Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý tiež účastníkom predstavili možnosti medziobecnej spolupráce na úseku verejného obstarávania.

Jaroslav Lexa: Novela otvára dvere zdravému rozumu 

 „Odkedy vo svete existuje verejné obstarávanie, stoja v ňom proti sebe dva základné prístupy. Podľa prvého majú mať verejní obstarávatelia, a teda aj mestá a obce, zákonom čo najviac zviazané ruky, aby sa menej plytvalo. Podľa druhého majú mať verejní obstarávatelia čo najvoľnejšie ruky, aby...sa menej plytvalo. K tomu istému cieľu teda majú viesť dve rôzne cesty a nik zaručene nevie, ktorá je správna,“ povedal v úvode Michal Garaj z Úradu pre verejné obstarávanie. Podľa jeho slov je novela pripravená slúžiť verejným obstarávateľom s garanciou efektivity a transparentnosti. „Táto nová, rozsiahla novela zákona o verejnom obstarávaní významnou mierou pozmení nákup tovarov, služieb a stavebných prác všetkých verejných obstarávateľov, mestá a obce nevynímajúc,“ konštatoval Michal Garaj.

lexa_uvo_trencin.jpg„Novela zákona o verejnom obstarávaní otvára dvere zdravému rozumu, pružnému zabezpečovaniu potrieb miest a obcí cez novo nadefinovaný podlimitný postup zadávania zákazky a dynamické systémy. Úrad vyzval verejných obstarávateľov aby pri zadávaní zákaziek na tovary, služby alebo stavebné práce zvažovali aj náklady budúcich období (TCO alebo LCC),“ povedal v úvode svojho vystúpenia Jaroslav Lexa, riaditeľ Inštitútu verejného obstarávania. 

Úrad pre verejné obstarávanie zároveň apeloval na mestá a obce aby pri verejných obstarávaniach spojili svoje sily a vedomosti pri spoločnom zadávaní zákaziek pri nimi vybraných komoditách.

Juraj Gmiterko: Výzva podporuje projekty nájomného bývania s prvkami prestupného bývania

Zástupcovia Ministerstva vnútra SR, Sekcie európskych programov, si pre účastníkov pripravili prezentácie súčasných výziev na predkladanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok so zameraním sa na dve dôležité témy – predprimárne vzdelávanie a bývanie. Zároveň poskytli praktické informácie týkajúce sa verejných obstarávaní na stavebné práce.

V oblasti výziev bolo prvou témou podpora predprimárneho vzdelávania a s tým súvisiaca výzva na podporu budovania a rekonštrukcie materských škôl s dôrazom na rozšírenie kapacít, kde oprávnenými žiadateľmi sú obce a mestá uvedené v Atlase rómskych komunít. Zástupcovia MV odprezentovali základné podmienky výzvy ako podmienky oprávnenosti výdavkov, podmienky týkajúce sa žiadateľa a osobitné podmienky v spojitosti s problematikou marginalizovaných komunít.

gmiterko_trencin_vo.jpgDruhou témou bola oblasť bývania a s tým súvisiaca výzva zameraná na zlepšené formy bývania pre obce s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít. „Táto výzva bude podporovať projekty sociálneho nájomného bývania s prvkami prestupného bývania. V praxi to znamená že, nájomníci budú mať možnosť presunu do vyšších stupňov bývania za splnenia nastavených podmienok, v čom im budú pomáhať asistenti bývania, ktorých cieľom bude okrem iného zlepšiť schopnosť členov domácnosti samostatne bývať,“ hovorí Juraj Gmiterko, riaditeľ odboru inklúzie marginalizovaných rómskych komunít z rezortu vnútra.

V oblasti verejného obstarávania zástupcovia MV SR informovali o rizikových faktoroch verejného obstarávania na stavebné práce, ktoré môžu mať za následok nepripustenie výdavkov vyplývajúcich z verejného obstarávania do financovania. „Tieto faktory následne zdržujú celý proces implementácie projektu. Preto diskusia o rizikách a aplikačnej praxi je najlepší spôsob, ako predchádzať prípadným problémom a nedostatkom,“ uzavrel Juraj Gmiterko. 

Podujatie je súčasťou národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.  Všetky prezentácie, fotogaléria aj videozáznamy prednášajúcich sú priebežne uverejňované na web stránke Združenia miest a obcí Slovenska v časti: Národný projekt Modernizácia miestnej územnej samosprávy (NP MODMUS).

 

Michal Kaliňák
hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS

 

 

 


 

dnes je: 27.6.2019

meniny má: Ladislav, Ladislava

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka