Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

ZMOS organizuje druhý ročník medzinárodnej konferencie MUNICIPÁLNA V-4

10.jpg

Bratislava – 14. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska organizuje druhý ročník jedinečnej medzinárodnej konferencie s názvom MUNICIPÁLNA V-4. Ambíciou každoročného dvojdňového podujatia je diskusia o témach, ktoré sa týkajú miest a obcí v ...viac...

Zverejnené 14.9.2019


 

Vo Vígľaši sa bude skloňovať dobrovoľníctvo

www.pixabay.com

Bratislava – 13. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska pripravuje seminár, ktorý sa bude venovať rôznym aspektom rozvoja a podpory dobrovoľníctva v mestách a obciach.
Podujatie sa sústredí na problematiku dobrovoľníctva, na to, ak ...viac...

Zverejnené 13.9.2019


 

ZMOS upozorňuje, že na novelu zákona doplatia občania

www.pixabay.com

Bratislava – 12. septembra 2019 – Združenie miest  a obcí Slovenska v súvislosti s očakávaným dnešným prerokovaním poslaneckej novely zákona o dani z príjmov apeluje na poslankyne a poslancov národnej rady, aby nepodporili zmeny, ktoré vo svojej pods ...viac...

Zverejnené 12.9.2019


 

ZMOS má výsledky auditu preneseného výkonu štátnej správy

www.pixabay.com

Bratislava – 11. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska v rámci národného projektu s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy zrealizovalo audit preneseného výkonu štátnej správy. Ide o nesmierne dôležitý dokument, ktorý sa týka úko ...viac...

Zverejnené 11.9.2019


 

ZMOS skúma problematiku mediácie v samospráve

www.pixabay.com

Bratislava – 10. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska začalo s realizáciou prieskumu, ktorý sa zameral na problematiku mediácie v samospráve.
Mediácia je nástrojom mimosúdneho riešenia sporov. Uľahčuje komunikáciu a vzájomné poro ...viac...

Zverejnené 10.9.2019


 

Predseda ZMOSu sa listom obrátil na poslancov parlamentu pôsobiacim v samospráve

treger.jpg

Bratislava – 9. septembra 2019 – Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa listom obrátil na členov parlamentu, ktorí pôsobili, alebo pôsobia v samospráve. Dôvodom je novela zákona o dani z príjmu a fakt, že na základe svojho pôso ...viac...

Zverejnené 9.9.2019


 

ZMOS zrealizoval prieskum o odpadoch. Poznáme výsledky.

odpad.jpg

Bratislava – 9. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska počas leta mapovalo názory samospráv na problematiku odpadového hospodárstva.
V prieskume sme sa sústredili napríklad na to, ako sú samosprávy spokojné so systémom rozšírenej zod ...viac...

Zverejnené 9.9.2019


 

ZMOS sa obrátil na poslancov parlamentu kvôli zákonu o sociálnych službách

seniori_1.JPG

Bratislava – 7. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska sa pred začiatkom septembrovej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky obrátilo na členov parlamentu. Pred začínajúcou schôdzou ide už o druhý list v priebehu týždňa s požiadavkou n ...viac...

Zverejnené 7.9.2019


 

Tlačová správa o pripravovanom vyhlásení výsledkov súťaže Dedina roka 2019

dedina roka.jpg

Názov víťaznej obce jubilejného 10. ročníka súťaže Dedina roka 2019, nad ktorým prevzal záštitu  minister životného prostredia SR László Sólymos, sa máte možnosť dozvedieť v sobotu popoludní po 16.30 hod. počas sprievodného podujatia Radvanského jarm ...viac...

Zverejnené 6.9.2019


 

10. ročník medzinárodnej konferencie DOPRAVNÁ INFRAŠTRUKTÚRA V MESTÁCH 2019

2019-09-06 (2).png

Dávame Vám do pozornosti pozvánku na 10. ročník medzinárodnej konferencie „Dopravná infraštruktúra v mestách“, ktorá sa koná pod záštitou predsedu ZMOS, Branislava Trégera.
Konferencia sa uskutoční v termíne 2. - 3. októbra 2019 v priestoroch ...viac...

Zverejnené 6.9.2019 Vyprší o 18 dní.


 
Položky 1-10 z 55

Prvé výzvy finančného mechanizmu EHP a Nórska môžu miestne samosprávy očakávať už v budúcom roku

EHP a NO.pngOtváracia konferencia k prvým výzvam z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórska, ktorú organizoval Úrad vlády SR, sa uskutočnila 15. 11. 2018 v Bratislave. Podujatie sa venovalo nielen tomu, čo nás čaká v tomto programovom období 2016 - 2021, ale aj zhodnoteniu predchádzajúceho programového obdobia 2009 – 2014. V súčasnosti sa na Slovensku implementuje tretie programové obdobie grantov EHP a Nórska.

V predchádzajúcom programovom období 2009 – 2014 sa rozdelilo 80 mil. eur do 9 programov a zapojilo sa 30-tisíc ľudí. Z celkovo 207 realizovaných projektov sa realizovalo 90 s partnermi z donorských krajín, na ktorých participovalo 77 inštitúcií z Nórska, 8 z Islandu a 2 z Lichtenštajnska. Zrealizovalo sa 90 bilaterálnych aktivít, ktoré boli zamerané na spoluprácu, sieťovanie, zdieľanie skúseností, dobrej praxe a know-how medzi slovenskými inštitúciami a inštitúciami v donorských krajinách, a tým podporili vytváranie trvalo udržateľnej hodnoty a väzby medzi jednotlivými štátmi.

V súčasnom programovom období EHP a Nórska 2016 - 2021 sú pre samosprávy pripravené programy v oblasti kultúry, životného prostredia, sociálnej inklúzie a miestneho rozvoja, cezhraničnej spolupráce, ale aj sociálneho dialógu.

Niektoré programy majú už prvé výzvy pripravené a zverejnené, ako napr.: program Sociálny dialóg – dôstojná práca. Jediný program, ktorého správcom je nórska organizácia Innovation Norway. Termín uzávierky je do 7. februára 2018.

V niektorých programoch boli schválené ešte len osnovy projektu a pripravujú prvé výzvy, ktoré sa budú postupne zverejňovať v priebehu budúceho roka 2019. V prvom štvrťroku 2019 môžu miestne samosprávy očakávať zverejnenie výzvy v programe Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrneho dedičstva a kultúrnej spolupráce. V polovici roka 2019 sa očakáva zverejnenie výzvy Zlepšenie slovensko – ukrajinskej inštitucionálnej spolupráce v programe Dobrá správa vecí verejných, zodpovedné inštitúcie, transparentnosť / Cezhraničná spolupráca.  

V procese prípravy a schvaľovania programovej dohody a osnovy projektu sú programy Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov a Zmierňovanie a prispôsobenie sa zmene klímy.

Vo finančnom mechanizme EHP a Nórska sú aj ďalšie tri programy, a to program Domáce a rodovo podmienené násilie (výzvy zverejnené v 1. polroku 2019), program Rozvoj obchodu, inovácií a MSP (príprava programovej dohody) a Fond pre aktívne občianstvo  (zverejnené výzvy), primárne zamerané na subjekty, ktoré sa aktívne venujú danej problematike na expertnej úrovni.

Mestá a obce môžu predložiť žiadosť o finančný grant individuálne alebo v partnerstve s iným oprávneným subjektom zo Slovenska. Prínosným a cenným prvkom v projektoch je partnerstvo s relevantným subjektom z donorských krajín (Island, Nórsko, Lichtenštajsko). Projekt založený na partnerstve so subjektmi z donorských krajín vytvára priestor na vzájomné vzdelávanie sa a zdieľanie skúseností v záujme vytváranie udržateľných a prospešných, ale aj priateľských väzieb medzi krajinami, čo je aj cieľom  Finančného mechanizmu EHP a Nórska.

Sekcia zahraničných vzťahov K ZMOS
27/11/2018


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka