Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aktuality

Pozývame na DEŇ KROJA

DenKroja_logo.jpgBratislava - 6. júla 2018 -  V nadväznosti na informácie, ktoré boli prezentované na rokovaní Rady ZMOS a od nás pri spoločnom príhovore na 29. sneme Združenia miest a obcí Slovenska v máji tohto roku, vás s veľkou úctou pozývame na výnimočný DEŇ KROJA, ktorý sa uskutoční 8. septembra 2018 (sobota) o 15.00 hod. na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

Výnimočný deň, ktorý pripravujeme v spolupráci s významnými inštitúciami, ako aj s predstaviteľmi Lúčnice a ďalších významných slovenských folklórnych súborov, začne novodobú kapitolu Slovenska, vďaka ktorej ukážeme, aké je dôležité zachovávať zvyky a tradície, a tým napĺňať hodnoty predchádzajúcich generácií a zároveň ich preniesť na mladú generáciu, aby ona pokračovala v ich zachovávaní.

Veríme, že DEŇ KROJA bude nezabudnuteľným zážitkom pre celé Slovensko. Bude pre nás veľkou cťou, vážené pani primátorky a starostky, vážení páni primátori a starostovia, ak sa tohto výnimočného dňa zúčastnite spoločne s obyvateľmi vášho mesta, obce, ako aj s ďalšími, ktorí sa budú chcieť tejto akcie zúčastniť v krojoch. Základom tohto podujatia je snaha, aby sme ukázali naše tradície, pestrú rôznorodosť zvyklostí našich miest a obcí, umenia a krásy krojov, aby sme si aj takto uctili pamiatku ľudí, ktorí sa zaslúžili o vznik slovenských folklórnych súborov a tých, ktorí v nich dlhé roky pôsobili. Zvlášť, aby sme si pripomenuli pamiatku profesora Štefana Nosáľa, zakladateľa Lúčnice.

Folklór sa konečne dostal do povedomia aj mladej generácie. Byť hrdý na svoje mesto, obec alebo región, z ktorého pochádzame, sa stalo aj ich životným mottom.

Budeme šťastní, ak do Banskej Bystrice prídete, ak aj vaši obyvatelia oblečení v krojoch zviditeľnia vaše mesto, obec a región, a tým spoločne podporíme krásnu myšlienku, ktorá obohatí aj našu kultúru a náš život. 

Organizátori podujatia:

Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva STAR production, autorka myšlienky

a

Michal Sýkora, predseda Združenia miest a obcí Slovenska 

denKroja_plagat-page-001.jpg


 
ÚvodÚvodná stránka