Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Predseda ZMOSu sa listom obrátil na poslancov parlamentu pôsobiacim v samospráve Vytlačiť
 

treger.jpgBratislava – 9. septembra 2019 – Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa listom obrátil na členov parlamentu, ktorí pôsobili, alebo pôsobia v samospráve. Dôvodom je novela zákona o dani z príjmu a fakt, že na základe svojho pôsobenia v samospráve veľmi dobre vedia, čo sa môže diať.

 „Na členov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí pôsobili, alebo pôsobia v pozícii starostov, primátorov, predsedov samosprávnych krajov, som sa obrátil s prosbou, aby svojím kolegom v poslaneckých kluboch tlmočili všetky možné riziká, ktoré súvisia so schválením novely zákona a následnými výpadkami v príjmoch samospráv,“ hovorí predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger, podľa ktorého „práve tieto poslankyne a poslanci parlamentu detailne poznajú fungovanie samosprávy, jej financovanie, ako aj dlhoročnú snahu ZMOS o zvyšovanie a udržanie samofinancovania vrátane úskalí a rizík spojených s necitlivými zásahmi do princípov a systému fungovania miestnej územnej samosprávy.“

Predseda ZMOS v liste zdôrazňuje, že prípadným prijatím zákona sa zvýši odpočítateľná položka pre daň z príjmu fyzických osôb zo súčasných 19, 2 násobku na 21 násobok sumy životného minima, čo bude ma za následok zníženie ročného výnosu pre samosprávy o viac ako 150 mil. eur.  

Branislav Tréger zároveň upozorňuje, že informácie o dostatočnom objeme finančných prostriedkov miest a obcí sú nekorektné, nakoľko medziročný nárast prostriedkov z výnosu daní z príjmu fyzických osôb už teraz nepostačuje na krytie nákladov spojených s nedávno presúvanými povinnosťami na mestá a obce a tiež nepostačuje na zvyšovanie kvality výkonu tých kompetencií, ktoré boli dané mestám a obciam v reforme verejnej správy v roku 2001.

ZMOS zároveň komunikuje so samosprávami o tom, kde sa môžu negatívne prejaviť dopady zníženia príjmov miest a obcí, nakoľko menšie finančné príjmy sú tlakom na prehodnocovanie financovania investičných aktivít aj jednotlivých verejných politík vrátane zabezpečovania, kvality a rozsahu verejnoprospešných činností.

           

            Michal Kaliňák
            hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


 
 
Položky 1-10 z 123

 

Komuniké z 3. rokovania Rady ZMOS

Rokovanie k problematike financovania konkrétnych opatrení v školstve

Injekcia na financovanie preneseného výkonu štátnej správy

Zapojte sa do súťaže ENVIROMESTO 2019

Dobrá prax inšpiruje. Ďalšie príklady dobrej praxe

Päť kandidátov na predsedu ZMOS

Smart kamerové systémy zvyšujú bezpečnosť a ochranu

Aký je prínos a v čom sú riziká nájomného bývania?

Nájomné bývanie je potrebné podporovať

VÚB už štvrtý rok finančným partnerom ZMOS

Položky 1-10 z 123

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka