Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Aktuality

Pozvánka na informačný seminár NP TOS

Implementačná agentúra Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR organizuje prvú sériu informačných seminárov k národnému projektu pod názvom Podpora rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej služby (ďalej NP TOS), realizovaného v rámci ope ...viac...

Zverejnené 18.3.2019


 

Vyhlásenie jubilejného 10. ročníka súťaže Dedina roka

dedina roka.jpg

SAŽP vyhlásila s partnermi jubilejný 10. ročník súťaže Dedina roka
Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila 11. marca 2019 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2019. Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom p ...viac...

Zverejnené 15.3.2019
Aktualizované: 20.3.2019


 

Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.

i_5432166.jpg


Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.
Hlavným cieľom projektu je poskytnúť európskym občanom informácie o ich právach a povinnostiach, o európskych udalostiach s veľkým významom pre EÚ a o možnostiach, ...viac...

Zverejnené 20.2.2019


 

Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského alebo Nitrianskeho kraja

puskin1.jpg

Združenie miest a obcí Slovenska informuje členské mestá a obce o žiadosti na nadviazania partnerskej spolupráce mesta Puškin v severozápadnom Rusku, ktoré tvorí časť mesta Petrohrad. Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského ale ...viac...

Zverejnené 31.1.2019


 

Aktuálne ponuky

Výberové konanie na pozíciu Expert/-ka pre štúdiu: „Sociálny dialóg a miestna územná samospráva v krajinách V4 + Ukrajina“

Miesto výkonu práce: Bratislava Odmena/hrubá hodinová sadzba: (stanovenie na základe kritérií = pozícia expert 1 až 4/ kvalifikačné predpoklady/ dĺžka praxe/ vedomosti, zručnosti, kompetencie)
Termín nástupu: dohodou
Druh pracovnéh ...viac...

Zverejnené 1.3.2019 Vyprší o 7 dní.


 

Novoročné prijatie prezidentom Slovenskej republiky

a 2018.jpgBratislava – 10. januára 2018 - Prezident Slovenskej republiky prijal zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska a tiež okresných miest a samospráv, ktoré navštívil v priebehu minulého roka.

Príhovor predsedu ZMOS Michala Sýkoru

Vážený pán prezident,

nedávne vianočné sviatky sa už stali  súčasťou našich príjemných spomienok a po chvíľach strávených s rodinami, najbližšími a priateľmi sa začíname venovať viac pracovným  povinnostiam, ktoré nás v tomto roku čakajú. Dnešné prijatie u Vás vnímame ako pokračovanie v novoročnej tradícii, na ktoré vždy prichádzame v nádeji.

Pri vstupe do nového roka máme možnosť stretnúť sa s Vami a krátko bilancovať uplynulý rok a úprimne hovoriť o očakávaniach, s ktorými vstupujeme do Nového roku 2018. Veľmi nás teší, že Združenie miest a obcí Slovenska akceptujete ako stabilného a zodpovedného sociálneho partnera, za ktorého nehovorí len veľká a stabilná členská základňa, ale aj dôslednosť pri presadzovaní oprávnených požiadaviek samosprávy.

Dnes okrem členov Rady ZMOS-u sú prítomní na stretnutí s Vami aj primátori okresných miest. Obrazne, ale aj fakticky sú tu zástupcovia miestnej územnej samosprávy z celého Slovenska. V tom je nielen pestrosť našej organizácie, ale aj rozmanitosť pohľadov na život v našej krajine.  Aby som bol presnejší z 2 929 miest a obcí je členom ZMOS-u 2 782.

Tento rok je pre nás mimoriadne výnimočný, a to hneď z dvoch dôvodov.  

Slovenská republika je štvrťstoročie samostatná, s čím je spojených aj dvadsaťsedem rokov miestnej územnej samosprávy v modernom, demokratickom, administratívnom priestore. A 28 rokov je od vzniku našej organizácie.  Na Slovensku  vznikol ZMOS hneď na začiatku r. 1990, t.j. dva roky pred vznikom  samostatnej Slovenskej republiky.  Nevytvárali sme spoločnú československú organizáciu, ale už vtedy sme si spolu s českými primátormi a starostami vytvorili dve samostatné organizácie. 

Vytýčené ciele ZMOS sme postupne napĺňali našou každodennou prácou. Boli to:

• obhajovať a presadzovať spoločné záujmy a práva združených miest a obcí na základe princípov Európskej charty miestnej samosprávy, v súlade s Ústavou a zákonmi SR,

• ovplyvňovať rozvoj aktivít miestnej samosprávy a vytvárať podmienky pre riešenie otázok spoločných pre členov,

• navrhovať a predkladať vecne príslušným orgánom riešenie problémov samosprávy pri rešpektovaní autonómneho postavenia miest a obcí,

• zjednocovať postup samosprávy pri vykonávaní zverených úloh. 

Bolo to obdobie, v ktorom sme zažili:

-   povzbudenie, ale aj signály nedôvery,

- presadzovanie samosprávnosti, ale tiež útoky na samosprávu,

- snahy o centralizáciu, ale aj presadzovanie vlastnej vízie slobodnej, politicky nezávislej a občiansky zodpovednej miestnej územnej samosprávy.

Môžem konštatovať, že to bolo štvrťstoročie, v ktorom sa miestna územná samospráva osvedčila a preukázala, že je jednou z kľúčových podmienok demokracie a dôležitým predpokladom slobodného štátu. A to by malo  patriť  k národným záujmom  Slovenskej republiky.

Podiel na úspešnom príbehu má každý, kto samosprávu nevníma len cez územie jedného mesta či obce a dĺžku konkrétneho volebného obdobia.

Druhý dôvod, pre ktorý je tento rok pre  miestnu územnú samosprávu mimoriadne dôležitý, sú  komunálne voľby, ktoré sa uskutočnia v závere roka.  Bude to zavŕšenie nášho 4-ročného volebného obdobia. Obyvatelia v mestách a obciach si už po 8-krát od r. 1990 vyberú svojich predstaviteľov, ktorí budú mestá a obce spravovať najbližšie štyri roky. Je už iba na nich, či sa rozhodnú pre kontinuitu, prípadne pre zmenu  a,  samozrejme, od nich závisí rozsah týchto zmien. Rovnako je na nich, akú tvár získa každé mesto, obec či mestská časť, lebo  samospráva bude len taká, akí sú jej obyvatelia.

Našu spoločnosť trápia mnohé problémy. Miestna územná samospráva má v správe štátu mimoriadne dôležité miesto. Dokázala to v každom transformačnom procese, v spolupráci so štátom pri plnení našich medzinárodných ambícií, pri vstupe Slovenska do Európskej únie a v rámci ďalších dôležitých medzinárodných štruktúr.

Aj v čase najväčšej hospodárskej krízy pred 10 rokmi pristúpili mestá a obce k šetreniu,  spomaleniu svojho rastu, a to všetko preto, aby aj takto prispeli k  rozbehu prorastových opatrení a k plneniu kritérií deficitu verejnej správy.

Mestá a obce sú akoby zrkadlom prijatých zákonov a právnych noriem. Najcitlivejšie vnímame aplikačnú prax a za každou štatistikou, grafom a číslom vidíme konkrétnych obyvateľov a ich životné príbehy. Aj v tom je naša sila a pre každú zodpovednú vládu cenná spätná reakcia.

Pán prezident, 

presne pred rokom, na tomto mieste som na Vás oslovil, aby sme spoločne verejnosti ponúkali príklady dobrej praxe z našich miest a obcí. Jedine tak dokážeme udržiavať vysokú dôveryhodnosť ľudí k samospráve a zároveň budeme popri tradíciách a hodnotách samosprávy inšpirovať ďalšie mestá a obce k výnimočným osvedčeným a úspešným riešeniam.

Myslím si, že spoločne sa nám to darí a budem veľmi rád, keď v tomto úsilí nepoľavíme.

Dnes síce nevieme, čo presne a čo všetko nás v tomto roku čaká, ale isté je, že keď sa budeme navzájom počúvať, hľadať správne riešenia a vyberať z najvhodnejších alternatív, spoločne dosiahneme to, čo je zmyslom verejnej služby – uspokojovať každodenné problémy miest a obcí k spokojnosti jej obyvateľov a zabezpečiť ich rozvoj.

Vážený pán prezident, 

v závere môjho príhovoru chcem Vám, Vašim blízkym, rodine aj spolupracovníkom v mene Združenia miest a obcí Slovenska zaželať úspešný rok 2018, v ktorom nech je pevné zdravie oporou, rodina pilierom a rozvaha sprievodcom pri každom rozhodnutí.

Prosím, prijmite, ako spomienku na dnešné stretnutie dar ZMOS-u, ktorým je umelecké dielo grafika, maliara a keramikára Jána Kelemena zo Šurian spolu s knihou o tomto umelcovi.

Úprimne verím, že aj tento rok bude sprevádzaný našou úspešnou spoluprácou. Zároveň chcem vyjadriť presvedčenie, že príjmete naše pozvanie  na náš májový 29. snem.


 

dnes je: 24.3.2019

meniny má: Gabriel

ÚvodÚvodná stránka