Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Aktuality

Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.

i_5432166.jpg


Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.
Hlavným cieľom projektu je poskytnúť európskym občanom informácie o ich právach a povinnostiach, o európskych udalostiach s veľkým významom pre EÚ a o možnostiach, ...viac...

Zverejnené 20.2.2019


 

Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského alebo Nitrianskeho kraja

puskin1.jpg

Združenie miest a obcí Slovenska informuje členské mestá a obce o žiadosti na nadviazania partnerskej spolupráce mesta Puškin v severozápadnom Rusku, ktoré tvorí časť mesta Petrohrad. Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského ale ...viac...

Zverejnené 31.1.2019


 

Na Kysuciach dominovala téma Smart verejné osvetlenie

IMG_9516.JPGBratislava – 19. novembra 2018 – Združenie miest a obcí Slovenska organizovalo prvý workshop zo série podujatí venovaných agende Smart. Bol zameraný na verejné osvetlenie – užitočné služby na jednom mieste. Jedným z cieľov bolo predstavenie riešení, ktoré sa uplatnili v zahraničnej samosprávy a môžu poslúžiť ako východiská pre naše mestá a obce.

Hlavným rečníkom bol preto primátor Kyjova František Lukl, ktorý predstavil dôvody na zavedenie Smart riešení, postup krokov, spôsoby financovania a napokon aj dosiahnuté výsledky v rámci verejného osvetlenia tejto samosprávy.

IMG_9515.JPGPodľa jeho slov pre Kyjov bolo dôležité spracovať objektívny audit vtedajšieho stavu a formulovať postup krokov, ktorým sa budú postupne rozširovať služby na báze verejného osvetlenia. V meste tak verejné osvetlenie získalo množstvo funkcionalít počnúc napríklad vzdialeným ovládaním jednotlivých svietidiel, online správou každého svietidla, rôznymi prednastavenými režimami pre osvetlenia, ale aj napríklad meraním okamžitých hodnôt prevádzkových ukazovateľov, ďalej SMSkovou a emailovou notifikáciou upozorňujúcou na neštandardné stavy. S rozvojom senzorickej siete súvisí  monitoring dopravy, znečistenia ovzdušia, nabíjacie stanice, ale aj monitoring energetiky budov. Týmito aktivitami sa mesto Kyjov posunulo do oblasti energetiky a elektromobility, čo znásobuje význam jednotlivých využívaných funkcionalit.

Martin Havlík zo Smart Ateliéru, o. z. a Tomáš Hutta, expert v oblasti Smart verejné osvetlenie sa detailnejšie sústredili na ďalšie aspekty Smart v oblasti verejného osvetlenia, parkovacej politiky, energetického manažmentu a pod. Teda oblastí v ktorých sú tieto riešenia a z nich vychádzajúce funkcionality užitočnými nástrojmi a vhodnými investíciami.

IMG_9527.JPGPodujatie bolo organizované v priestoroch Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou za účasti starostov, primátorov a odborných zamestnancov samospráv z Kysúc. Prezentácie prednášajúcich sú uverejnené na webovej stránke Združenia miest a obcí Slovenska v rubrike venovanej Národnému projektu Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý ZMOS realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

 

            Michal Kaliňák
            hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


 

dnes je: 23.2.2019

meniny má: Roman, Romana

ÚvodÚvodná stránka