Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História snemov ZMOS

MAREC 1990 - VZNIK ZMOS

Organizácia obcí a miest sa stala súčasťou verejného života prakticky ihneď po zásadných spoločensko - politických zmenách v novembri 1989. 

Už v novembri 1989 sa v Prahe, hlavnom meste federálneho Česko-Slovenska, zišiel ustanovujúci zjazd Zväzu miest a obcí ČSFR. Jeho predsedom sa stal Oldřich Černík, bývalý predseda vlády ČSSR a politik, známy z obdobia Pražskej jari. Za slovenskú stranu bol podpredsedom Milan Muška, predseda MsNV a neskôr primátor mesta Vranov nad Topľou.

Na ustanovujúcom zjazde sa zúčastnili českí aj slovenskí delegáti, už v tom čase však pracoval aj prípravný výbor Združenia miest a obcí SSR. O ďalšie dva mesiace, v marci 1990, bola jeho činnosť zavŕšená založením samostatnej organizácie – Združenia miest a obcí na Slovensku, ktorého názov sa neskôr zmenil na súčasný - Združenie miest a obcí Slovenska.

Pramene na informácie sú pomerne skúpe. Združenie miest a obcí Slovenska založili na ustanovujúcej konferencii v Žiline 21. marca 1990 zástupcovia 176 miest a obcí. Bolo ich spolu 353 a zastupovali 2 416 754 obyvateľov Slovenska. Účasť vysokých predstaviteľov spoločenského a politického života nezaznamenali.

Na ustanovujúcej konferencii bol za predsedu zvolený Miloslav Hetteš, člen prípravného výboru, ako aj prvá, 24 - členná Rada ZMOS. Ustanovujúca konferencia schválila prvé Stanovy ZMOS.

Predstavitelia miest a obcí žiadali okamžité a primerané zastúpenie združenia v príslušných výboroch a komisiách Federálneho zhromaždenia ČSFR a Slovenskej národnej rady, účasť na legislatívnom procese, širokú a demokratickú diskusiu o organizácii a postavení miestnej samosprávy v spoločnosti.

 

 

Jedna z mála snímok z ustanovujúcej konferencie ZMOS sa zachovala
v Spravodaji Rady ZMOS z júna 1990

 

 

(KZMOSjcz)


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka