Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Aktuality

Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.

i_5432166.jpg


Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.
Hlavným cieľom projektu je poskytnúť európskym občanom informácie o ich právach a povinnostiach, o európskych udalostiach s veľkým významom pre EÚ a o možnostiach, ...viac...

Zverejnené 20.2.2019


 

Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského alebo Nitrianskeho kraja

puskin1.jpg

Združenie miest a obcí Slovenska informuje členské mestá a obce o žiadosti na nadviazania partnerskej spolupráce mesta Puškin v severozápadnom Rusku, ktoré tvorí časť mesta Petrohrad. Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského ale ...viac...

Zverejnené 31.1.2019


 

Informácia z rokovania Komory miest

komora_miest.jpgBratislava  9. mája 2018 - Podpredseda ZMOS a predseda jej Komory miest Štefan Bieľak zvolal rokovanie komory k témam, ktoré sa týkajú princípov samosprávy a verejnej správy.

Členovia komory sa venovali formulovaniu princípov komunálnej reformy a dokončeniu (prehodnoteniu) reformy verejnej správy. Zároveň boli informovaní o záveroch rokovania Sekcie verejnej správy Rady ZMOS k tejto téme. Tiež im bol predstavený prehľad usporiadania územnej samosprávy vo vybraných štátoch. Predseda Komory Š. Bieľak uviedol návrh hlavných téz, princípov a možností riešenia komunálnej reformy, ktorá bola hlavnou témou rokovania Komory miest. Hovorca ZMOS a tajomník rady expertov M. Kaliňák predstavil národný projekt ZMOS Modernizácia miestnej územnej samosprávy ( predložený v rámci operačného programu EVS).

Diskusia sa niesla v duchu pozitívneho vnímania komunálnej reformy, negatívne však bola vnímaná otázka financovania obcí. Zdôraznilo sa to, že identita obcí ostane zachovaná a nedôjde v žiadnom prípade k zlučovaniu obcí, zmeny by mali nastať v spôsobe rozdelenia kompetencií medzi mestami a obcami. Potrebné je začať postupne s medializáciou komunálnej reformy ako témy ZMOS a mala by byť prioritou nadchádzajúceho 29. snemu ZMOS. Rokovanie Komory miest sa uskutočnilo 3. mája 2018. 


 

dnes je: 23.2.2019

meniny má: Roman, Romana

ÚvodÚvodná stránka