Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Národný projekt Dátové centrum obcí a miest

V septembri 2013 bol vládou Slovenskej republiky schválený zákon č. 350/2013 Z. z. o e-Governmente, ktorý zadefinoval základný rámec komunikácie občanov a právnických osôb s verejnou správou. Na základe tohto zákona vznikla obciam a mestám povinnosť od 1. novembra 2016 poskytovať elektronické služby a komunikovať s občanmi elektronicky.

 

Národný projekt Dátové centrum obcí a miest (DCOM) podáva pomocnú ruku najmä menším obciam a mestám. Prostredníctvom zapojenia sa do projektu DCOM majú menšie obce a mestá príležitosť splniť si povinnosti, ktoré im ako vykonávateľom verejnej moci vyplývajú zo zákona, na ktoré inak mnohé z nich nemajú vo svojich rozpočtoch dostatočné finančné prostriedky.

 

Cieľom projektu je predovšetkým umožniť rýchlejšiu a efektívnejšiu komunikáciu medzi obecnými či mestskými úradmi a občanmi. Projekt DCOM zabezpečí skrátené doby vybavovania úradných záležitostí, zjednoduší administratívne úkony na obecných a mestských úradoch, celý proces sa stane transparentný. Obce a mestá ušetria finančné prostriedky na poštovnom, na tlačení množstva dokumentov a,  čo zrejme ocenia najviac, získajú viac času, ktorý môžu venovať riešeniu problémov a požiadaviek občanov.

 

Realizácia projektu DCOM zabezpečuje aj zvýšenie úrovne vo vybavenosti obecných úradov IT infraštruktúrou a významné zlepšenie možností vo využívaní informačných technológií, najmä  pre pracovníkov obecných úradov v menších obciach. Výhodou zapojenia sa do projektu DCOM je aj skutočnosť, že obce získajú potrebné technické vybavenie - nové počítače, notebooky a tlačiarne.

 

DCOM ponúka obciam efektívne riešenie ako získať elektronické služby automaticky a bezplatne až do konca septembra 2015. Všetky služby ako aj aplikácie obce budú umiestnené v dátovom centre. Každá obec by mala vedieť poskytnúť svojim občanom spolu 138 elektronických služieb, vyplývajúcich z ich originálnych kompetencií.

 

Prvú časť elektronických služieb v pilotnej prevádzke otestovali tri obce – Horný Hričov, Nesvady a Santovka. Po uvedení projektu DCOM do plnej prevádzky budú samosprávy využívať napríklad rozpočtovú, daňovú, či poplatkovú agendu v elektronickej podobe. Všetky pripravované elektronické služby budú postupne sprístupňované tak, aby ich užívanie bolo pre občanov a podnikateľov jednoduché, spoľahlivé, šetrilo ich čas i peniaze.

 

Výhody elektronizácie poskytovaných služieb pre obce a mestá

- pripojenie na základné registre a Informačné systémy verejnej správy,
- moderné IT vybavenie s technickou podporou a servisom,
- vyššia kvalita služieb bez dodatočného navýšenia nákladov obcí,
- transparentnosť úradných procesov a skrátenie času vybavovania úradnej agendy,
- kompletná technická podpora – zabezpečenie migrácie dát a podpora prostredníctvom CallCentra,
- moderné riešenie cez platformy Cloud a SaaS a úhrada len za využívané služby.

 

Prínos elektronických služieb pre občana a podnikateľa

- non-stop online prístup: 24 hodín, 7 dní v týždni,
- vybavenie agendy priamo od stola, z pohodlia domova,
- nižšia administratívna záťaž úradov,
- vypracovanie a doručenie odpovede k 138 službám samosprávy.

 

Prínos projektu pre verejnú správu

- vytvára predpoklady pre efektívnu integráciu procesov s Ústredným portálom verejnej správy (ÚPVS) a centrálnymi registrami,
- vybudovaná centrálna infraštruktúra podporí investovanie do ďalšieho technického vybavenia samosprávy, do komunikačnej podpory, metodiky a postupov pri poskytovaní služieb,
- umožní jednoduchšie sledovanie štatistických údajov a výstupov,
- zabezpečí vysokú úroveň bezpečnosti spracovávaných dát.

 

Viac informácii o projekte a o možnostiach zapojenia sa do projektu nájdete na linku 

Link na webovú stránku DCOM


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka