Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Aktuality

Pozvánka na informačný seminár NP TOS

Implementačná agentúra Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR organizuje prvú sériu informačných seminárov k národnému projektu pod názvom Podpora rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej služby (ďalej NP TOS), realizovaného v rámci ope ...viac...

Zverejnené 18.3.2019


 

Vyhlásenie jubilejného 10. ročníka súťaže Dedina roka

dedina roka.jpg

SAŽP vyhlásila s partnermi jubilejný 10. ročník súťaže Dedina roka
Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila 11. marca 2019 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2019. Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom p ...viac...

Zverejnené 15.3.2019
Aktualizované: 20.3.2019


 

Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.

i_5432166.jpg


Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.
Hlavným cieľom projektu je poskytnúť európskym občanom informácie o ich právach a povinnostiach, o európskych udalostiach s veľkým významom pre EÚ a o možnostiach, ...viac...

Zverejnené 20.2.2019


 

Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského alebo Nitrianskeho kraja

puskin1.jpg

Združenie miest a obcí Slovenska informuje členské mestá a obce o žiadosti na nadviazania partnerskej spolupráce mesta Puškin v severozápadnom Rusku, ktoré tvorí časť mesta Petrohrad. Mesto Puškin má záujem o partnerstvo s mestom z Bratislavského ale ...viac...

Zverejnené 31.1.2019


 

Aktuálne ponuky

Výberové konanie na pozíciu Expert/-ka pre štúdiu: „Sociálny dialóg a miestna územná samospráva v krajinách V4 + Ukrajina“

Miesto výkonu práce: Bratislava Odmena/hrubá hodinová sadzba: (stanovenie na základe kritérií = pozícia expert 1 až 4/ kvalifikačné predpoklady/ dĺžka praxe/ vedomosti, zručnosti, kompetencie)
Termín nástupu: dohodou
Druh pracovnéh ...viac...

Zverejnené 1.3.2019 Vyprší o 7 dní.


 

Dobrá prax inšpiruje. V každom regióne nájdeme úspešné riešenia

foto1.jpgNižná Polianka – 20. februára 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje s uverejňovaním príkladov dobrej praxe. Malá obec prevádzkuje Dom smútku pre obyvateľov siedmych obcí. V ďalšej krčmu nahradilo fitnescentrum a predstavujeme mesto, v ktorom  každé narodené dieťa získa svoj strom.

Využívanie riešení, ktoré sa osvedčili v iných samosprávach je spoločným zdieľaním úspechu. Minimalizuje riziká, ktoré sa spájajú s pilotnými projektami a v samosprávach znásobuje prínos porovnávania. Združenie miest a obcí Slovenska preto pravidelne vyhodnocuje a následne zverejňuje príklady dobrej praxe, ktoré sú vhodnou inšpiráciou pre mnohé mestá a obce. Tieto osvedčené riešenia sledujú viaceré princípy. Napríklad  transparentnosť, efektívnosť, ale aj účelnosť, prínos pre komunity a tiež princíp dobrej správy.  

Námety na príklady dobrej praxe pochádzajú z vlastnej analytickej činnosti v mestách a obciach. Rovnako z podnetov, návrhov a informácií z médií. Každý príklad dobrej praxe je predmetom posúdenia hodnotiacej komisie, v ktorej pôsobia starostovia a primátori s minimálne 8-ročnými skúsenosťami. Ku každému z príkladov, ktorý je komisiou vysoko ohodnotený, je spracovaný manuál s názvom „Kroky k úspechu“, dostupný na webovej stránke Združenia miest a obcí Slovenska v rubrike národného projektu „Modernizácia miestnej územnej samosprávy“ a súčasne  zasielaný všetkým samosprávam vrátane poslancov a asociácií pôsobiacich v prostredí miestnej územnej samosprávy.  

Ďalšími príkladmi dobrej praxe sú riešenia z obce Nižná Polianka, okres Bardejov, obec Trenč z okresu Lučenec a mesto Vrbové z okresu Piešťany. Podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru: „Aj tieto príklady dokazujú, že v každom regióne máme samosprávy, ktoré dosiahli zaujímavé výsledky a môžu byť atraktívne pre ďalšie mestá a obce. Sú to úspechy z hľadiska konkrétneho prínosu pre samosprávu a jej obyvateľov. Napokon aj príklady predstavené na tejto tlačovej besede to dokazujú.“ 

DOM SMÚTKU – NIŽNÁ POLIANKA
„Obec odkúpila chátrajúcu budovu Jednoty za necelých 3 000 eur. Zmenili sme účel jej využitia. Postupne sme investovali približne 40 000 eur a pre ďalších šesť obcí poskytujeme dôstojné miesto poslednej rozlúčky. Dom smútku je tak celkovo k dispozícii obyvateľom 7 obcí,“ priblížil zámer starosta obce Nižná Polianka Ján Cundra. Viac TU.

Malá obec tak dokázala vytvoriť priestor na medziobecnú spoluprácu v tak špecifickej oblasti, ako sú smútočné obrady, minimalizovala tak riziká ostatných okolitých malých obcí, u ktorých by bol problém ísť samostatne do takejto investície a pritom by bol finančný problém s udržateľnosťou a prevádzkovaním samostatného Domu smútku. Táto služba funguje už 10 rokov, čo dokazuje udržateľnosť riešenia. 

FITNESCENTRUM NAMIESTO KRČMY – TRENČ
Obec zrušila krčmu a vďaka spolupráci so sponzormi a dobrovoľníkmi prerobila priestory na fitnescentrum, ktoré je obľúbeným a navštevovaným miestom obyvateľov.

V obci, ktorá má menej ako 500 obyvateľov žije takmer 90 % Rómov. Obec v zániku pohostinstva a zriadení fitnescentra vidí nový impulz, ktorý podporuje pozitívny vzťah k športu a využívaní tejto doplnkovej verejnej služby. „Pri zriadení fitnescentra nás motivoval náš obyvateľ Gabriel Kováč. Pochádza zo skromných pomerov a vypracoval sa na úspešného športovca. Jeden z jeho úspechov je 1. miesto na Svetovom pohári v roku 2014, kedy v tlaku na lavičke dosiahol rekord 262, 5 kg,“ uviedol starosta obce Trenč Andrej Barcík. Viac TU.

KAŽDÉ NOVÉ DIEŤA DOSTANE SVOJ STROM – VRBOVÉ
V meste Vrbové majú od roku 2015 úspešnú tradíciu, každé novonarodené dieťa dostáva od samosprávy vskutku originálny darček: svoj vlastný strom. Priesadu zakúpi mesto, rodičia ho spolu zasadia a označia menom dieťaťa. Starostlivosť o stromy patrí mestu v rámci údržby zelene. Doposiaľ bolo vysadených 100 stromov, vlani s novými obyvateľmi mesta tak pribudlo 26 nových stromov.

Riešenia je zaujímavé pre každú zo samospráv, ktorá chce takto symbolicky umocniť lokálpatriotizmus a má to pritom pozitívny environmentálny aspekt. Viac TU.

Ďalšie príklady dobrej praxe budú predstavené v priebehu apríla a vzídu z hodnotení členov hodnotiacej komisie.

 

Michal Kaliňák
hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


 

dnes je: 24.3.2019

meniny má: Gabriel

ÚvodÚvodná stránka