Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Seminár „Dobrovoľníctvo ako predpoklad aktívnych komunít“

seminár.jpg

Združenie miest a obcí Slovenska, partner národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu Vás pozýva na seminár: „Dobrovoľníctvo ako predpoklad aktívnych komunít“
Cieľom semináru bude diskutovať  na problematiku dobrovoľníctva, umožniť š ...viac...

Zverejnené 14.8.2019


 

Smart energetika v samospráve

diar_poznamky.jpg

Bratislava - 8. augusta 2019 - Združenie miest a obcí Slovenska organizuje ďalší zo série workshopov, ktoré sú venované smart riešeniam. Podujatie sa uskutoční v obci Ružindol a bude venované Smart energetike v samospráve.
Smart ako nástroj m ...viac...

Zverejnené 8.8.2019


 

Národný projekt Podpora rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej služby

euro-850366_640.jpg

Bratislava – 7. augusta 2019 - Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR zverejnila Oznámenie o možnosti predkladania žiadostí o zapojenie sa do národného projektu Podpora rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej sl ...viac...

Zverejnené 7.8.2019


 

Smart city, digitalizácia & IKT-riešenia - exkurzia pre slovenských odborníkov v Nemecku

5G.jpg

Slovenské mestá, ktoré chcú investovať v oblasti smart city, digitalizácie a IKT-riešení, získajú na odbornej exkurzii zaujímavé podnety a konkrétne predstavy o technológiách na úsporu energie, ekologické nakladanie s odpadom, verejné osvetlenie, osv ...viac...

Zverejnené 6.8.2019


 

Generálna prokuratúra sa vyjadrila k poplatkom v materských školách

euro-850366_640.jpg

Bratislava - 31. júla 2019 - Na základe nejasného výkladu a rozdielneho názoru Združenia miest a obcí Slovenska  a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR k postupu miest a obcí vo veci prednostného prijímania detí do materských škôl a určov ...viac...

Zverejnené 31.7.2019


 

Samosprávy potrebujú inventúru kompetencií

poda_1.jpg

Bratislava – 23. júla 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska iba pred nedávnom zrealizovalo prieskum zameraný na kompetenčnú výbavu miestnej územnej samosprávy. Z prieskumu okrem iného vyplýva výrazná potreba inventúry kľúčových originálnych kompete ...viac...

Zverejnené 23.7.2019


 

Upozornenie

Vážení členovia,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že niektoré informácie na našej webovej stránke nie sú aktualizované, z dôvodu celkovej obsahovej rekonštrukcie webovej stránky www.zmos.sk
Ďakujeme za pochopenie
Kancelária ZMOS
...viac...

Zverejnené 11.7.2019


 

ZMOS sa v aktuálnom prieskume sústredil na problematiku komunálnych odpadov

odpad.jpg

Bratislava – 9. júla 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska začalo s realizáciou prieskumu, ktorý sa zameral na problematiku odpadového hospodárstva v komunále.
Odpadové hospodárstvo patrí medzi originálne kompetencie samospráv. Súvisí s ochr ...viac...

Zverejnené 9.7.2019


 

ZMOS sa listom obrátil na prezidentku Zuzanu Čaputovú

podpis.jpg

Bratislava – 5. júla 2019 – Združenie miest  a obcí Slovenska vo štvrtok 4. júla 2019 požiadalo listom prezidentku Slovenskej republiky o nepodpísanie novely zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorý bol predložený do Nár ...viac...

Zverejnené 5.7.2019


 

Dobrá prax inšpiruje. Ďalšie príklady dobrej praxe

ta_margecany_1.jpg

Margecany – 3. júla 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje s uverejňovaním príkladov dobrej praxe. Tento krát sa týkajú využitia dažďovej vody, jedinečného domova pre seniorov a MINI Slovenska.
Ďalšími príkladmi dobrej praxe sú rie ...viac...

Zverejnené 3.7.2019


 
Položky 1-10 z 39

Dobrá prax inšpiruje. V každom regióne nájdeme úspešné riešenia

foto1.jpgNižná Polianka – 20. februára 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje s uverejňovaním príkladov dobrej praxe. Malá obec prevádzkuje Dom smútku pre obyvateľov siedmych obcí. V ďalšej krčmu nahradilo fitnescentrum a predstavujeme mesto, v ktorom  každé narodené dieťa získa svoj strom.

Využívanie riešení, ktoré sa osvedčili v iných samosprávach je spoločným zdieľaním úspechu. Minimalizuje riziká, ktoré sa spájajú s pilotnými projektami a v samosprávach znásobuje prínos porovnávania. Združenie miest a obcí Slovenska preto pravidelne vyhodnocuje a následne zverejňuje príklady dobrej praxe, ktoré sú vhodnou inšpiráciou pre mnohé mestá a obce. Tieto osvedčené riešenia sledujú viaceré princípy. Napríklad  transparentnosť, efektívnosť, ale aj účelnosť, prínos pre komunity a tiež princíp dobrej správy.  

Námety na príklady dobrej praxe pochádzajú z vlastnej analytickej činnosti v mestách a obciach. Rovnako z podnetov, návrhov a informácií z médií. Každý príklad dobrej praxe je predmetom posúdenia hodnotiacej komisie, v ktorej pôsobia starostovia a primátori s minimálne 8-ročnými skúsenosťami. Ku každému z príkladov, ktorý je komisiou vysoko ohodnotený, je spracovaný manuál s názvom „Kroky k úspechu“, dostupný na webovej stránke Združenia miest a obcí Slovenska v rubrike národného projektu „Modernizácia miestnej územnej samosprávy“ a súčasne  zasielaný všetkým samosprávam vrátane poslancov a asociácií pôsobiacich v prostredí miestnej územnej samosprávy.  

Ďalšími príkladmi dobrej praxe sú riešenia z obce Nižná Polianka, okres Bardejov, obec Trenč z okresu Lučenec a mesto Vrbové z okresu Piešťany. Podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru: „Aj tieto príklady dokazujú, že v každom regióne máme samosprávy, ktoré dosiahli zaujímavé výsledky a môžu byť atraktívne pre ďalšie mestá a obce. Sú to úspechy z hľadiska konkrétneho prínosu pre samosprávu a jej obyvateľov. Napokon aj príklady predstavené na tejto tlačovej besede to dokazujú.“ 

DOM SMÚTKU – NIŽNÁ POLIANKA
„Obec odkúpila chátrajúcu budovu Jednoty za necelých 3 000 eur. Zmenili sme účel jej využitia. Postupne sme investovali približne 40 000 eur a pre ďalších šesť obcí poskytujeme dôstojné miesto poslednej rozlúčky. Dom smútku je tak celkovo k dispozícii obyvateľom 7 obcí,“ priblížil zámer starosta obce Nižná Polianka Ján Cundra. Viac TU.

Malá obec tak dokázala vytvoriť priestor na medziobecnú spoluprácu v tak špecifickej oblasti, ako sú smútočné obrady, minimalizovala tak riziká ostatných okolitých malých obcí, u ktorých by bol problém ísť samostatne do takejto investície a pritom by bol finančný problém s udržateľnosťou a prevádzkovaním samostatného Domu smútku. Táto služba funguje už 10 rokov, čo dokazuje udržateľnosť riešenia. 

FITNESCENTRUM NAMIESTO KRČMY – TRENČ
Obec zrušila krčmu a vďaka spolupráci so sponzormi a dobrovoľníkmi prerobila priestory na fitnescentrum, ktoré je obľúbeným a navštevovaným miestom obyvateľov.

V obci, ktorá má menej ako 500 obyvateľov žije takmer 90 % Rómov. Obec v zániku pohostinstva a zriadení fitnescentra vidí nový impulz, ktorý podporuje pozitívny vzťah k športu a využívaní tejto doplnkovej verejnej služby. „Pri zriadení fitnescentra nás motivoval náš obyvateľ Gabriel Kováč. Pochádza zo skromných pomerov a vypracoval sa na úspešného športovca. Jeden z jeho úspechov je 1. miesto na Svetovom pohári v roku 2014, kedy v tlaku na lavičke dosiahol rekord 262, 5 kg,“ uviedol starosta obce Trenč Andrej Barcík. Viac TU.

KAŽDÉ NOVÉ DIEŤA DOSTANE SVOJ STROM – VRBOVÉ
V meste Vrbové majú od roku 2015 úspešnú tradíciu, každé novonarodené dieťa dostáva od samosprávy vskutku originálny darček: svoj vlastný strom. Priesadu zakúpi mesto, rodičia ho spolu zasadia a označia menom dieťaťa. Starostlivosť o stromy patrí mestu v rámci údržby zelene. Doposiaľ bolo vysadených 100 stromov, vlani s novými obyvateľmi mesta tak pribudlo 26 nových stromov.

Riešenia je zaujímavé pre každú zo samospráv, ktorá chce takto symbolicky umocniť lokálpatriotizmus a má to pritom pozitívny environmentálny aspekt. Viac TU.

Ďalšie príklady dobrej praxe budú predstavené v priebehu apríla a vzídu z hodnotení členov hodnotiacej komisie.

 

Michal Kaliňák
hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


 

dnes je: 18.8.2019

meniny má: Elena, Helena

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka