Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

ZMOS organizuje druhý ročník medzinárodnej konferencie MUNICIPÁLNA V-4

10.jpg

Bratislava – 14. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska organizuje druhý ročník jedinečnej medzinárodnej konferencie s názvom MUNICIPÁLNA V-4. Ambíciou každoročného dvojdňového podujatia je diskusia o témach, ktoré sa týkajú miest a obcí v ...viac...

Zverejnené 14.9.2019


 

Vo Vígľaši sa bude skloňovať dobrovoľníctvo

www.pixabay.com

Bratislava – 13. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska pripravuje seminár, ktorý sa bude venovať rôznym aspektom rozvoja a podpory dobrovoľníctva v mestách a obciach.
Podujatie sa sústredí na problematiku dobrovoľníctva, na to, ak ...viac...

Zverejnené 13.9.2019


 

ZMOS upozorňuje, že na novelu zákona doplatia občania

www.pixabay.com

Bratislava – 12. septembra 2019 – Združenie miest  a obcí Slovenska v súvislosti s očakávaným dnešným prerokovaním poslaneckej novely zákona o dani z príjmov apeluje na poslankyne a poslancov národnej rady, aby nepodporili zmeny, ktoré vo svojej pods ...viac...

Zverejnené 12.9.2019


 

ZMOS má výsledky auditu preneseného výkonu štátnej správy

www.pixabay.com

Bratislava – 11. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska v rámci národného projektu s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy zrealizovalo audit preneseného výkonu štátnej správy. Ide o nesmierne dôležitý dokument, ktorý sa týka úko ...viac...

Zverejnené 11.9.2019


 

ZMOS skúma problematiku mediácie v samospráve

www.pixabay.com

Bratislava – 10. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska začalo s realizáciou prieskumu, ktorý sa zameral na problematiku mediácie v samospráve.
Mediácia je nástrojom mimosúdneho riešenia sporov. Uľahčuje komunikáciu a vzájomné poro ...viac...

Zverejnené 10.9.2019


 

Predseda ZMOSu sa listom obrátil na poslancov parlamentu pôsobiacim v samospráve

treger.jpg

Bratislava – 9. septembra 2019 – Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa listom obrátil na členov parlamentu, ktorí pôsobili, alebo pôsobia v samospráve. Dôvodom je novela zákona o dani z príjmu a fakt, že na základe svojho pôso ...viac...

Zverejnené 9.9.2019


 

ZMOS zrealizoval prieskum o odpadoch. Poznáme výsledky.

odpad.jpg

Bratislava – 9. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska počas leta mapovalo názory samospráv na problematiku odpadového hospodárstva.
V prieskume sme sa sústredili napríklad na to, ako sú samosprávy spokojné so systémom rozšírenej zod ...viac...

Zverejnené 9.9.2019


 

ZMOS sa obrátil na poslancov parlamentu kvôli zákonu o sociálnych službách

seniori_1.JPG

Bratislava – 7. septembra 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska sa pred začiatkom septembrovej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky obrátilo na členov parlamentu. Pred začínajúcou schôdzou ide už o druhý list v priebehu týždňa s požiadavkou n ...viac...

Zverejnené 7.9.2019


 

Tlačová správa o pripravovanom vyhlásení výsledkov súťaže Dedina roka 2019

dedina roka.jpg

Názov víťaznej obce jubilejného 10. ročníka súťaže Dedina roka 2019, nad ktorým prevzal záštitu  minister životného prostredia SR László Sólymos, sa máte možnosť dozvedieť v sobotu popoludní po 16.30 hod. počas sprievodného podujatia Radvanského jarm ...viac...

Zverejnené 6.9.2019


 

10. ročník medzinárodnej konferencie DOPRAVNÁ INFRAŠTRUKTÚRA V MESTÁCH 2019

2019-09-06 (2).png

Dávame Vám do pozornosti pozvánku na 10. ročník medzinárodnej konferencie „Dopravná infraštruktúra v mestách“, ktorá sa koná pod záštitou predsedu ZMOS, Branislava Trégera.
Konferencia sa uskutoční v termíne 2. - 3. októbra 2019 v priestoroch ...viac...

Zverejnené 6.9.2019 Vyprší o 15 dní.


 
Položky 1-10 z 55

Dobrá prax inšpiruje. Ďalšie príklady dobrej praxe

tb_spiska_nova_vec.jpgSpišská Nová Ves – 30. apríla 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje s uverejňovaním príkladov dobrej praxe.

Ďalšími príkladmi dobrej praxe sú riešenia z mesta Spišská Nová Ves kde vyčlenené nevyužívané plochy mesta zatraktívňujú umelecké graffiti mladých writerov, v meste Šahy obnovili pre svojich obyvateľov a návštevníkov viac ako storočný park a v obci Rankovce podporujú nájomné bývanie rómskej komunity z aktívnou účasťou pri stavaní domov. Každé z úspešných a v praxi overených riešení môže byť inšpiráciou pre iné samosprávy.

Využívanie riešení, ktoré sa osvedčili v iných samosprávach je spoločným zdieľaním úspechu. Sú vhodným podnetom pre samosprávy,  dávajú zelenú k ďalším aktivitám. Minimalizujú riziká, ktoré sa spájajú s pilotnými projektami a v samosprávach znásobujú prínos porovnávania. Združenie miest a obcí Slovenska preto pravidelne vyhodnocuje a následne zverejňuje príklady dobrej praxe, ktoré sú vhodnou inšpiráciou pre mnohé mestá a obce. Tieto osvedčené riešenia sledujú viaceré princípy, medzi ktoré patrí transparentnosť, efektívnosť, ale aj účelnosť, prínos pre komunity, udržateľnosť a tiež princíp dobrej správy.

Námety na príklady dobrej praxe pochádzajú z vlastnej analytickej činnosti v mestách a obciach. Rovnako z podnetov, návrhov a informácií z médií. Každý príklad dobrej praxe je predmetom posúdenia hodnotiacej komisie, v ktorej pôsobia starostovia a primátori s minimálne 8-ročnými skúsenosťami. Ku každému z príkladov, ktorý je komisiou vysoko ohodnotený, je spracovaný manuál s názvom „Kroky k úspechu“, dostupný na webovej stránke Združenia miest a obcí Slovenska v rubrike národného projektu „Modernizácia miestnej územnej samosprávy“, https://npmodmus.zmos.sk/manual-kroky-k-uspechu.html a súčasne  zasielaný všetkým samosprávam vrátane poslancov a asociácií pôsobiacich v prostredí miestnej územnej samosprávy.

Podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru: „Aj tieto ďalšie príklady dokazujú, že v každom regióne máme samosprávy, ktoré dosiahli zaujímavé výsledky a môžu byť atraktívne pre ďalšie mestá a obce. Sú to úspechy z hľadiska konkrétneho prínosu pre samosprávu a jej obyvateľov. Napokon aj príklady predstavené na tejto tlačovej besede to dokazujú.“ 

Spišská Nová Ves

Častokrát sa stáva, že nové fasády budov sú lákadlom pre sprejerov, ktorí ich môžu znehodnotiť nevkusnými obrázkami a vulgárnymi nápismi. Mesto Spišská Nová Ves však našlo s touto komunitou spoločnú reč a svojim prístupom ukazuje mimoriadne zaujímavú a obojstranne výhodnú spoluprácu.

Mladí umelci za aktívnej podpory mesta a občianskych združení skrášľujú mestské prostredie moderným alternatívnym spôsobom. Samospráva na sebarealizáciu začínajúcich talentov a umelcov vyčlenila graffiti stenu a podporuje dve kreatívne aktivity, jednu od roku 2007 a druhú od roku 2017. Samospráva okrem vytvorenia pôsobivého vzhľadu zanedbaných plotov či budov dáva príležitosť writerom prejaviť sa a šíriť dobré meno mesta o tejto subkultúre aj za hranicami krajiny.

Rankovce

domy_tb.jpgProjekt Podpora bývania rómskych komunít v Rankovciach je špecifickým projektom ušitým priamo na komunitu žijúcu v tejto obci. Má však potenciál univerzálnejšieho uplatnenia naprieč samosprávami s nevyriešeným problémom nelegálnych rómskych osád.

Rankovce sú obec s prevažne rómskym obyvateľstvom v okrese Košice – okolie. V súčasnosti má obec 920 obyvateľov, zhruba 760 z nich je Rómov, ktorí žijú najmä v osade. Funguje tu terénna sociálna práca či komunitné centrum. Úspešne realizované fázy projektu mali aj zahraničných pozorovateľov.

Projekt zameraný na podporu nájomného bývania je sprevádzaný aktívnou účasťou rómskej komunity na výstavbe, zvyšovaním úrovne finančnej gramotnosti, tvorbou vlastných úspor, získaním a splácaním úveru a spoluprácou samosprávy s tretím sektorom a rodinami.

Šahy

Projekt obnovy viac ako storočného parku v meste Šahy je ďalším výborným príkladom dobrej praxe.

Na jeho začiatku bola miestna evanjelická farárka, ktorá denno-denne chodievala do evanjelického kostola okolo zanedbaného vyše 100-ročného mestského parku. Park chceli využiť ako miesto oddychu a hlavne ako miesto, kde by sa deti mohli bezpečne hrať, učiť bicyklovať, v zime korčuľovať.

Začala spolupracovať so samosprávou a  spoločne si stanovili jednoduché a prirodzené ciele – voda v jazierku, zvieratá a hracie prvky pre deti. Svojím nadšením postupne nadchla členov evanjelickej komunity, no postupne aj ďalších. Nakúpili materiály, zorganizovali postup prác, zadelili pracovné činnosti firmám a organizáciám, ktoré prišli pomôcť s vlastnou technikou. Revitalizačné práce v parku začali v roku 2018. Samospráva zabezpečila v parku výstavbu altánku (podľa zmluvy 1.480 €) a malého detského ihriska (4.360 €). Vďaka dobrovoľníckej práci, sponzorstvu sa dokázala obnova mestského parku v Šahách uskutočniť v rozpočte celkovo 15 180 €.

Ďalšie príklady dobrej praxe budú predstavené v priebehu júna a vzídu z hodnotení členov hodnotiacej komisie.

 

                                               Michal Kaliňák
            hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka