Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aktuality

DEŇ KROJA sa blíži. ZMOS preto zriadil špeciálnu emailovú adresu

DenKroja_logo - kópia.jpgBratislava, 31. júla 2018 –Združenie miest a obcí Slovenska je partnerom jedinečného podujatia, v ktorom sa spája regionálna kultúra so spoločnou históriou. Ide o podujatie „Deň kroja“, ktoré vnímame ako príležitosť prezentovať kultúrne dedičstvo a zvyky z jednotlivých kútov našej krajiny na jednom mieste.

„Našou ambíciou je podporiť myšlienku, aby sa Deň kroja stal celonárodným, uznávaným a výnimočným dňom pripomenutia si kultúrnych tradícií, zvykov a symbolov našich predkov, ktoré najčastejšie vnímame cez ľudové kroje,“ približuje predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. Predseda ZMOS zároveň konštatuje: „budem veľmi rád, keď primátori a starostovia miest i obcí a ďalší priaznivci folklóru navštívia toto podujatie v tradičnom kroji a spoločne v sprievode ukážeme návštevníkom i širokej verejnosti to, že ľudové odevy sú symbolmi, ktoré sme zdedili od našich predkov a máme záujem ich ponechať ako živý odkaz minulosti našim ďalším generáciám.“

DEŇ KROJA bol vyhlásený prostredníctvom týždenníka Slovenka 4. júna 2018 v priamom prenose RTVS počas vyhlasovania ankety Slovenska roka 2018. Miestom historicky prvého podujatia svojho druhu bude Radvanský jarmok v Banskej Bystrici, ktorý je v rámci UNESCA uznaný ako pamiatka duševného vlastníctva.

Predseda ZMOS Michal Sýkora na margo podujatia zdôrazňuje: „Spoločnou účasťou na podujatí sa budeme uchádzať o zápis do knihy slovenských rekordov – najvyšší počet osôb v kroji na jednom mieste. Myslím si, že tento rekord môžeme dosiahnuť a to tak, že celému Slovensku i zahraničiu ukážeme našu historickú jedinečnosť, kultúrnu výnimočnosť a úprimný záujem zachovávať zvyky a tradície pre budúce generácie.

Podujatie sa uskutoční 8. septembra 2018 so začiatkom o 15.00 h. ZMOS pre ďalšie informácie zriadil špeciálnu emailovú adresu denkroja@zmos.sk, kde je možné adresovať svoje otázky ohľadom podujatia a samotnej účasti.      

 

 

Michal Kaliňák 
hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS 

 


 
Súbor na stiahnutie návratka.jpg návratka.jpg (337.8 kB)
ÚvodÚvodná stránka