Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Problematika „zhromaždenia“ v mestách a obciach

diar_poznamky.jpg

Bratislava – 21. augusta 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska sa v aktuálnom vydaní newslettera venuje problematike „zhromaždenia“ v mestách a obciach.
V prostredí samosprávy sa stretávame s rôznymi možnosťami pri zadefinovaní pojmu „zhroma ...viac...

Zverejnené 21.8.2019


 

Európske pravidlá v praxi - prieskum Úradu pre verejné obstarávania

poznamkovy_blok.jpg

Bratislava - 20. augusta 2019 - Európska komisia vyzýva verejných obstarávateľov a obstarávateľov k spoluúčasti na elektronickom on-line dotazníku, výstupy ktorého môžu byť nápomocné pre aplikáciu noriem Európskej únie v praxi.
Nakoľko je dota ...viac...

Zverejnené 20.8.2019


 

Seminár „Dobrovoľníctvo ako predpoklad aktívnych komunít“

seminár.jpg

Združenie miest a obcí Slovenska, partner národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu Vás pozýva na seminár: „Dobrovoľníctvo ako predpoklad aktívnych komunít“
Cieľom semináru bude diskutovať  na problematiku dobrovoľníctva, umožniť š ...viac...

Zverejnené 14.8.2019


 

Smart energetika v samospráve

diar_poznamky.jpg

Bratislava - 8. augusta 2019 - Združenie miest a obcí Slovenska organizuje ďalší zo série workshopov, ktoré sú venované smart riešeniam. Podujatie sa uskutoční v obci Ružindol a bude venované Smart energetike v samospráve.
Smart ako nástroj m ...viac...

Zverejnené 8.8.2019


 

Národný projekt Podpora rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej služby

euro-850366_640.jpg

Bratislava – 7. augusta 2019 - Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR zverejnila Oznámenie o možnosti predkladania žiadostí o zapojenie sa do národného projektu Podpora rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej sl ...viac...

Zverejnené 7.8.2019


 

Smart city, digitalizácia & IKT-riešenia - exkurzia pre slovenských odborníkov v Nemecku

5G.jpg

Slovenské mestá, ktoré chcú investovať v oblasti smart city, digitalizácie a IKT-riešení, získajú na odbornej exkurzii zaujímavé podnety a konkrétne predstavy o technológiách na úsporu energie, ekologické nakladanie s odpadom, verejné osvetlenie, osv ...viac...

Zverejnené 6.8.2019


 

Generálna prokuratúra sa vyjadrila k poplatkom v materských školách

euro-850366_640.jpg

Bratislava - 31. júla 2019 - Na základe nejasného výkladu a rozdielneho názoru Združenia miest a obcí Slovenska  a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR k postupu miest a obcí vo veci prednostného prijímania detí do materských škôl a určov ...viac...

Zverejnené 31.7.2019


 

Samosprávy potrebujú inventúru kompetencií

poda_1.jpg

Bratislava – 23. júla 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska iba pred nedávnom zrealizovalo prieskum zameraný na kompetenčnú výbavu miestnej územnej samosprávy. Z prieskumu okrem iného vyplýva výrazná potreba inventúry kľúčových originálnych kompete ...viac...

Zverejnené 23.7.2019


 

Upozornenie

Vážení členovia,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že niektoré informácie na našej webovej stránke nie sú aktualizované, z dôvodu celkovej obsahovej rekonštrukcie webovej stránky www.zmos.sk
Ďakujeme za pochopenie
Kancelária ZMOS
...viac...

Zverejnené 11.7.2019


 

ZMOS sa v aktuálnom prieskume sústredil na problematiku komunálnych odpadov

odpad.jpg

Bratislava – 9. júla 2019 – Združenie miest a obcí Slovenska začalo s realizáciou prieskumu, ktorý sa zameral na problematiku odpadového hospodárstva v komunále.
Odpadové hospodárstvo patrí medzi originálne kompetencie samospráv. Súvisí s ochr ...viac...

Zverejnené 9.7.2019


 
Položky 1-10 z 40

Ako najväčšia banka musíme byť zodpovední voči našej spoločnosti

zmos_mamnato.PNGSlovenská sporiteľňa doteraz pomáhala samosprávam s projektmi na obnovu pamiatok či s ochranou životného prostredia. Nedávno však spustila nový grantový program - #mamnato

„Ako bankový líder a najmä zodpovedná veľká firma chceme zvyšovať sebadôveru Slovákov. Tá je totiž predpokladom občiansky aktívnej a prosperujúcej spoločnosti. A hľadáme práve takýchto lokálnych sebavedomých hrdinov, ktorým pomôžeme s ich projektmi,“ vysvetľuje Stanislav Plevák, ktorý zodpovedá v Slovenskej sporiteľne za verejný a neziskový sektor.

Stanislav Plevak.jpgSlovenská sporiteľňa je čoraz aktívnejšia a úspešnejšia medzi obcami či samosprávami. Čím to je?

Stanislav Plevák: Lebo sa na samosprávy pozeráme úplne inak ako ostatné  banky. V starostlivosti o týchto klientov sme naozaj unikátni. V Slovenskej sporiteľni máme tím ľudí, ktorý sa venuje výlučne samosprávam a ich potrebám. A takto to robíme ako jediná banka na Slovensku. Procesy, zmluvy, všetko je ušité priamo na mieru municipalít. V tom sme naozaj v porovnaní s ostatnými bankami líšime. U ostatných je bežné, že obchodník sa ráno stará o firemného klienta, poobede o obec a podobne ďalej. My však máme v každom regióne svojich ľudí a tým, že sa venujú len samosprávam, detailne sa venujú ich problematike a tak majú pre ne ako klientov väčšie pochopenie. Nekladú zbytočné otázky, hovoria jazykom samosprávy, to je veľká devíza.

Ako to konkrétne funguje?

Stanislav Plevák: Uvediem jeden príklad. Každému mestu či obci na Slovensku sme na základe našich analýz pridelili interný rating. Ak je daná samospráva našim klientom, poznáme ju. Vieme čo potrebuje, vieme rýchlo zareagovať. V minulosti, ak nebola klientom, tak si reakcia vyžadovala viac času. Avšak dnes, ak sa stane niečo nepredvídateľné a obec potrebuje rýchlo peniaze, vieme zareagovať naozaj rýchlo. Vieme riešiť nielen štandardné financovanie kapitálových výdavkov ale vieme pomôcť pri problémových situáciách obcí a miest i ich dcérskych spoločností. A to všetko práve kvôli prístupu, ktorý je šitý na mieru municipalít.

Vzťah bánk a samospráv však nie je len o účtoch a úveroch. Známy je aj váš grantový program Obce bližšie k vám.

Stanislav Plevák: Slovensko je krásna krajina, bohužiaľ, mnohé naše pamiatky sú v zlom stave a postupne chátrajú. Aj preto sa Nadácia Slovenskej sporiteľne pred rokmi rozhodla, že pomôžeme pri obnove a zachovaní nášho kultúrneho dedičstva či ochrane a skvalitneniu životného prostredia. Grant Obce bližšie k vám má za sebou šesť veľmi úspešných ročníkov. V tomto roku sme podporili 23 projektov a rozdelili sme medzi ne 100 tisíc eur. Celkovo sme podporili takmer 150 projektov zo všetkých regiónov v celkovej sume viac ako 520 tisíc eur.

Napriek tomu tento grant končí. Prečo?

Stanislav Plevák: Spolu s nadáciou sme si povedali, že pripravíme niečo nové. A preto sme vyhlásili sme grantový program #mamnato. Cieľom programu je prispieť k pretváraniu Slovenska na modernú a zodpovednú krajinu. Grant je zameraný na podporu verejnoprospešných projektov, za ktorými stoja hrdinovia lokálnych komunít. Celkovo bude prerozdelených až 250 tisíc eur, čo predstavuje najväčší grant v histórii Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Čo táto zmena znamená pre samosprávy?

Stanislav Plevák: Majú viac možností. Napríklad tento rok sme podporili projekty zamerané na pamiatky a životné prostredie. Teraz môžu prihlásiť projekty zamerané na rozvoj komunity – napríklad na vzdelávanie alebo kultúru – ochranu životného prostredia či na aktívne využitie voľného času. Čo je však najdôležitejšie, zmenili sme časový harmonogram grantu. Pri Obce bližšie k vám prebiehalo prihlasovanie a vyhodnotenie na jar daného roku a do jesene mali projekty zrealizovať. Pri #mamnato môžu projekty prihlasovať už dnes, najneskôr do 17. októbra. Potom spravíme užší výber, verejnosť bude o víťazoch hlasovať počas januára 2019 a peniaze budú musieť využiť od apríla. Samosprávy si tak musia s prípravou projektov trocha poponáhľať.

Keď už hovoríme o budúcom roku. Čo dôležité máte pre samosprávy pripravené, respektíve aké novinky ich v bankách čakajú?

Stanislav Plevák: V tomto roku sme začali s financovaním prevádzkových potrieb Miestnych akčných skupín, ktoré združujú väčšinu obcí Slovenska a sme pripravení pomôcť i pri financovaní ich projektov. Opäť budeme ponúkať úvery na znižovanie energetickej náročnosti budov a zariadení municipalít prostredníctvom osvedčeného programu  MUNSEFF, ktorý zabezpečí až 15 % bonifikáciu poskytnutého úveru, čo znamená, že po úspešnom zrealizovaní projektu bude obci či mestu vrátených až 15 % z finančných prostriedkov.


 

dnes je: 22.8.2019

meniny má: Tichomír

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka