Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ZMOS združenie miest a obcí

Slovensko-ukrajinské stretnutie otvorilo nové možností partnerskej spolupráce Vytlačiť
 

odesa_1.jpgBratislava – 26. júna 2019 - Slovenská delegácia starostov zo Slovenska pod vedením Maroša Sagana, starostu obce Cífer a predsedu ZMO Jaslovské Bohunice sa zúčastnila XV. Ukrajinského fóra obci, ktoré organizovalo Ukrajinské združenie miest (AUC) v spolupráci s Kongresom miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy (CLRAE) v dňoch 18. - 20. júna 2019 v ukrajinskej Odese.

Počas ukrajinského fóra obcí boli účastníci rozdelení do troch tematických pracovných skupín (otvorené vládnutie, etika na miestnej úrovni a rodová rovnosť), v ktorých pracovali pod vedením európskych expertov. Slovenská delegácia sa mohla zapojiť do pracovných skupín a podeliť sa o slovenské skúseností nielen počas fóra, ale aj v predvečer podujatia na recepcii, ktorá sa uskutočnila na pozvanie Vitaliya Klitschka, predsedu AUC a primátora mesta Kyjev a Andreasa Kiefera, generálneho tajomníka CLRAE.

Vzájomné neformálne diskusie a účasť na fóre Ukrajinských obcí preukázali spoločný záujem o prehlbovanie spolupráce, tak medzi združeniami ako aj mestami a obcami formou posilňovania existujúcich partnerstiev a vytváranie nových partnerstiev medzi slovenskými a ukrajinskými obcami. Zástupcovia CLRAE zdôraznili potrebu spolupráce s ukrajinským združením miestnych samospráv a odovzdávané skúseností z reformy verejnej správy.

V rámci Ukrajinského fóra sa uskutočnil aj priateľský futbalový zápas medzi reprezentáciou starostov Ukrajiny a Slovenska na futbalovom štadióne Černomorec v Odese, v ktorom slovenskí starostovia zvíťazili (1:4). Slovenská delegácia bolo zložená zo starostov, ktorí tvoria slovenskú reprezentáciu starostov vo futbale na Slovensku.

odesa_2.jpg

Slovenská delegácia sa zúčastnila na Ukrajinskom fóre obcí na základe pozvania Ukrajinského združenia miest a s cieľom prediskutovania a navrhnutia nových možností spolupráce medzi Združením miest a obcí Slovenska a Ukrajinským združením miest a s cieľom využívania príležitostí, ktoré ponúka geografická a kultúrna blízkosť krajín a existujúce kontakty medzi samosprávami v cezhraničných regiónoch.

ZMOS gratuluje slovenskej delegácii starostov Slovenska za dosiahnutý športový výkon a úspešnú reprezentáciu ZMOS a slovenskej miestnej samosprávy na Ukrajine.

Združenie ukrajinských obci (AUC) je národnou mimovládnou organizáciou, ktorá obhajuje záujmy miestnych samospráv na Ukrajine od roku 1992. Združuje 703 územných komunít, v ktorých žije 80% obyvateľov Ukrajiny. Členmi združenia je aj 322 zlúčených územných komunít (1/3 zo všetkých zlúčených komunít na Ukrajine). Združenie pozostáva z 24 regionálnych pobočiek, ktoré sídlia v jednotlivých regiónoch krajiny.

Kongres miestnych a regionálnych samospráv pri Rade Európy (CLRAE) vznikol v roku 1994 ako poradný orgán Výboru ministrov a Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu. Monitoruje dodržiavanie princípov Európskej charty miestnej a regionálnej demokracie a princípov miestnej a regionálnej demokracie v  47 členských štátoch Rady Európy. Kongres pozostáva z 324 členov a 324 náhradníkov. SR je v Kongrese zastúpené 5 volenými zástupcami z obcí, miest a regiónov a rovnakým počtom náhradníkov.


 
 
Položky 1-10 z 123

 

Komuniké z 3. rokovania Rady ZMOS

Rokovanie k problematike financovania konkrétnych opatrení v školstve

Injekcia na financovanie preneseného výkonu štátnej správy

Zapojte sa do súťaže ENVIROMESTO 2019

Dobrá prax inšpiruje. Ďalšie príklady dobrej praxe

Päť kandidátov na predsedu ZMOS

Smart kamerové systémy zvyšujú bezpečnosť a ochranu

Aký je prínos a v čom sú riziká nájomného bývania?

Nájomné bývanie je potrebné podporovať

VÚB už štvrtý rok finančným partnerom ZMOS

Položky 1-10 z 123

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu

ÚvodÚvodná stránka