Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy (2009 - 2011)

Neschválenie eurovalu je riziko a hazard

Bratislava – 10. októbra 2011 – Združenie miest a obcí Slovenska zásadne nesúhlasí s úvahami na odmietnutie európskeho stabilizačného mechanizmu. Odmietnutie eurovalu by okrem ekonomických a finančných rizík znamenalo aj ohrozenie medziregionálnej solidarity, ktorá je jedným zo základných východísk a princípov Európskej únie.

Združenie miest a obcí Slovenska preto vyzýva poslancov NR SR, aby zodpovedne posudzovali všetky dôsledky prípadného neprijatia mechanizmu a schválili euroval. Podľa predsedu ZMOS Jozefa Dvonča „Je to cesta ako ukázať skutočnú zodpovednosť vlády SR a národného parlamentu k eurozóne, k občanom Európy a Slovenska.“

ZMOS zároveň vyjadruje vážne obavy, že neprijatie finančného záchranného mechanizmu by mohlo vo finančnom rozpočte Európskej únie na 2014 – 2020 spôsobiť k zrušeniu alebo zásadné obmedzenie tvorby a použitia prostriedkov kohézneho fondu, ktorý má byť jedným zo základných nástrojov finančnej pomoci pre mestá a obce v budúcom programovacom období. „V neschválení eurovalu vidíme obrovské riziko a hazard, ktorý by okrem iného znamenalo ďalší tlak na zvýšenie spolufinancovania eurofondov na viac ako súčasných 5 % z hodnoty projektu,“ pripomína Jozef Dvonč. ZMOS má záujem participovať na spoločnom postupe pri zavádzaní protikrízových opatrení, ale potrebujeme poznať detaily, aby prijaté opatrenia neohrozili ľudí.

Michal Kaliňák
hovorca ZMOS
 


 
ÚvodÚvodná stránka